KSČM chce více peněz pro zdravotnictví. Jinak bude jednat o toleranci vládě

Předseda KSČM Vojtěch Filip vyzval po jednání se zástupci zdravotnických odborů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ke změně úhradové vyhlášky tak, aby se navýšily prostředky na příští rok. Pokud se tak nestane, je to podle Filipa důvodem minimálně pro nové jednání o toleranci menšinové vlády. Ta podle něj neplní své programové prohlášení. Ministr zdravotnictví uvedl, že kritice nerozumí, je ale ochotný s komunisty jednat.

Vojtěch Filip
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Ministr zdravotnictví podle předsedy komunistů podepsal úhradovou vyhlášku rozdělující peníze na zdravotní péči v roce 2020 předčasně. KSČM trvá na tom, aby ji změnil podle požadavků takzvaného krizového štábu českého zdravotnictví, který tvoří odbory a další organizace. Šéf komunistů o tom bude jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Na zdravotní péči mělo jít v příštím roce původně 334 miliard korun, po jednání s premiérem se pojišťovny zavázaly přidat dalších šest miliard korun.

Filip: Je to na nové jednání o toleranci

Podporu požadavkům krizového štábu vyjádřila v minulosti také ČSSD, Babiš ale už o požadavcích odborů minulý týden odmítl jednat. „Podporujeme, aby ministr úhradovou vyhlášku změnil. Myslím, že máme dostatek poslanců k tomu, abychom to zabezpečili,“ uvedl předseda KSČM Filip.

„V každém případě je to na nové jednání o dohodě o toleranci, je to jedna z našich podmínek a vláda zcela jednoznačně neplní programové prohlášení,“ dodal.

Krizový štáb požaduje ještě zhruba osm miliard korun navíc, přidaných šest miliard by podle něj mělo být rozděleno úhradovou vyhláškou, nikoliv nad její rámec. Nebude podle nich jasné, kam přesně peníze půjdou. 

„Vyhláška vychází z dohody segmentů zdravotní péče a do zdravotnictví dává proti letošnímu roku 24 miliard korun navíc. Pojišťovny dají nad její rámec šest miliard,“ uvedl po tiskové konferenci KSČM ministr Vojtěch. Dokument je podle něj hotový a nevidí důvod, proč ho měnit. Zástupci KSČM mají jednostranné informace od štábu, ministr je ochotný s nimi jednat a poskytnout jim další fakta.

V nemocnicích je kritický nedostatek personálu, varuje krizový štáb

Krizový štáb českého zdravotnictví tvoří Česká konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Asociace českých a moravských nemocnic a další organizace sdružující pacienty, lékaře, seniory, zdravotně postižené a poskytovatele domácí zdravotní péče.

V nemocnicích je podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové, která za štáb vystoupila, kritický nedostatek personálu způsobený nedostatkem financí. Obávají se růstu čekacích dob na operace a vyšetření a dalších odchodů přetížených zaměstnanců. Větší podporu chtějí odbory také pro sestry v sociálních službách a pro domácí péči, žádají i více peněz do nemocnic.

Štáb chce prosadit, aby šlo do zdravotnictví devět procent HDP. V současné době je to asi 7,5 procenta. Rozpustit by se proto podle nich měly zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven.