Před poškozeným Krymským mostem se tvoří kolony kamionů

Nahrávám video

Až pět dní čekají řidiči kamionů na nalodění na trajekt, který je převeze z okupovaného Krymu do Ruska. Na odbavení jich čeká na letišti u Kerčské úžiny víc než tisícovka. Náhradní dopravu musí použít poté, co most poničily výbuchy, a výrazně tak ztížily spojení s anektovaným poloostrovem. Oprava mostu má být podle nařízení ruské vlády dokončena nejpozději do července příštího roku.

Rusko má nyní kvůli tvořícím se kolonám problém i se zásobováním svých jednotek v Chersonské oblasti. Tam byl nejjednodušší přístup právě z Krymu. Nyní ruské okupační úřady radí jezdit přes okupované části Doněcké a Záporožské oblasti. Ruská armáda ale tyto regiony, na kterých se válčí, nemá pod kontrolou celé.

„Někteří z nás by měli zájem jet přes tyto nové oblasti. Ale nikdo nám neřekne, jak to doopravdy je. Někteří říkají, že ti, co tamtudy jeli, už jsou doma. Ale když jim voláme, tak se ukáže, že ještě vůbec nepřekročili hranice a uvízli tam,“ popisuje na místě řidič kamionu Alexandr Kurolesov. 

„Nemáme teď žádnou jinou možnost. Vezu náklad mrkve a můj kamarád náklad hroznů. Místní úředníci nám řekli, ať se vrátíme na pole a prostě to vysypeme,“ dodal pro Českou televizi. 

Fronty před strategickou spojnicí na okupovaný poloostrov potvrzují i satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies, na kterých je vidět i poškození silniční a železniční části mostu.

Na vozovku nyní mohou podle televizní stanice CNN vjet pouze osobní automobily. Autobusy, dodávky a nákladní vozidla mezi okupovaným Krymským poloostrovem a Ruskem přepravují trajekty. „Co se nákladních vozů týče, situace je extrémně složitá. Trajektový přívoz funguje, ale fronta na tyto nádherné trajekty je čtyři až pět dní,“ uvedl okupační správou dosazený „předseda“ krymského parlamentu Vladimir Konstantinov.

Na ruské straně Kerčského průlivu v úterý čekalo 933 nákladních automobilů, ve středu pak už více než tisíc. V oblasti jsou podle agentury RIA Novosti pro čekající nákladní vozy připravena parkoviště s kapacitou až dva tisíce vozidel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Šéf ozbrojeného křídla Hamásu je mrtev, uvádí podle Reuters hnutí

Šéf ozbrojeného křídla teroristické organizace Hamás Izzadín Haddád je mrtev, sdělil v sobotu agentuře Reuters představitel hnutí. Vzdušné údery proti poslednímu ze strůjců masakru ze 7. října 2023, jak Haddáda označil Jeruzalém, oznámila izraelská armáda v pátek. Jeho smrt potvrzuje i Jeruzalém. Podle palestinských zdravotníků při tomto útoku zahynulo nejméně sedm lidí včetně ženy a dítěte, a nejméně padesát dalších osob bylo zraněno.
před 4 mminutami

Izrael navzdory prodlouženému příměří udeřil na jihu Libanonu

Izrael v sobotu nařídil evakuaci devíti vesnic na jihu Libanonu, kde izraelská armáda provedla útok na centrum civilní obrany, který zabil zabil nejméně šest lidí, z toho tři zdravotníky. Dalších 22 lidí utrpělo zranění. Armádní představitelé uvedli, že cílem úderu byla infrastruktura libanonského militantního hnutí Hizballáh. Izrael a Libanon se v pátek ve Washingtonu dohodly na prodloužení křehkého příměří uzavřeného 16.dubna o dalších 45 dní.
00:14Aktualizovánopřed 32 mminutami

Trump: Americké a nigerijské síly zabily druhého nejvýše postaveného velitele IS na světě

Americké síly ve spolupráci s nigerijskými ozbrojenými složkami v Nigérii usmrtily tamního velitele teroristické organizace Islámský stát (IS) Abú Bilala al-Minúkího. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump. Podle něj jde o druhého nejvýše postaveného velitele IS na světě. Informaci o zabití Minúkího v Nigérii později potvrdil i nigerijský prezident Bola Tinubu.
06:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jsme nezávislí a zbraně z USA jsou dány zákonem, reaguje Tchaj-wan na Trumpa

Tchaj-wan je nezávislá země a dodávky zbraní z USA jsou ukotveny v americkém právu a slouží jako společný odstrašující prostředek vůči hrozbám v regionu, uvedla vláda v Tchaj-peji. Učinila tak ve zjevné reakci na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po návštěvě Číny ostrov varoval před vyhlášením nezávislosti, které by mohlo podnítit válku s Pekingem, a podotkl, že se dosud nerozhodl o dalším prodeji amerických zbraní Tchaj-peji.
před 3 hhodinami

Izrael udeřil v Gaze. Tvrdí, že na šéfa ozbrojeného křídla Hamásu

Izrael uvedl, že v pátek provedl v Gaze úder zacílený na šéfa ozbrojeného křídla teroristické skupiny Hamás, kterého označil za strůjce útoku ze 7. října 2023, po němž následovalo dva roky trvající izraelské tažení v Pásmu Gazy. Hamás neodpověděl na žádost agentury Reuters o komentář ohledně Izzadína Haddáda, který se stal lídrem vojenského křídla po smrti Muhammada Sinvára, jehož izraelská armáda zabila při úderu loni v květnu.
před 14 hhodinami

USA podle Reuters nepošlou do Polska nové vojáky. Podle Varšavy jde o Německo

Spojené státy zrušily záměr dočasně vyslat do Polska čtyři tisíce vojáků ze základen v USA, píše Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké činitele. Rozhodnutí přichází dva týdny poté, co Pentagon oznámil stažení pěti tisíc vojáků z Německa. Překvapivý krok podle Reuters vyvolává otázky ohledně očekávaného snížení americké vojenské přítomnosti v Evropě. Pentagon raději zrušil chystané vyslání dalších vojáků do Polska a Německa, než aby stáhl již rozmístěné jednotky, vysvětlují nejmenovaní američtí představitelé podle agentury AP. Polští představitelé ujišťují, že rozhodnutí se nedotkne bezpečnosti Polska.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoLibanonská ekonomika krvácí

Válka v Libanonu mezi Izraelem a Hizballáhem devastuje tamní křehkou ekonomiku, podle čerstvých vládních odhadů země přijde asi o sedm procent svého HDP. Tři ze čtyř malých firem během války přerušily provoz. „Lidé místo toho, aby zaplatili za kávu nebo drink třináct či čtrnáct dolarů, tak si radši řeknou: ‚Ne, za ty peníze si koupím chleba nebo třeba pohonné hmoty‘,“ vysvětluje majitel baru v Bejrútu Nino Aramúní, proč se jeho podniku nedaří. V zemi závislé na dieselových generátorech se navíc jakýkoliv výkyv v ceně ropy okamžitě promítá do všech cen. Analytik Nizar Ghanem vyčíslil škody aktuálního konfliktu na v přepočtu čtvrt bilionu korun. Kvůli hospodářskému tlaku je velká část obyvatel Libanonu otevřena mírovým rozhovorům s Izraelem, přestože jeho armáda okupuje jižní pohraničí země a demoluje tamní vesnice.
před 14 hhodinami

USA oznámily prodloužení příměří mezi Libanonem a Izraelem o 45 dní

Izrael a Libanon se dohodly na prodloužení příměří o 45 dní, oznámil v pátek po jednáních ve Washingtonu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tommy Pigott. Jde o příměří, které americký prezident Donald Trump oznámil 16. dubna, informovala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...