Státní média v Číně pomáhají šířit dezinformace o válce na Ukrajině, přebírají jen ruské zdroje

3 minuty
Události ČT: Čína pomáhá Rusku šířit dezinformace
Zdroj: ČT24

Nejen v Bělorusku, ale také v Číně nachází Rusko oporu v otázce invaze na Ukrajinu. Čína se sice tváří neutrálně, protože invazi neschvaluje, ale ani neodsuzuje, tamní režim však umožňuje kremelské propagandě, aby formovala veřejné mínění. Čínský internet je v drtivé většině proruský, proválečný a proputinovský. Státní média v Číně bez ověřování přebírají zprávy jen z ruských zdrojů, pomáhají tak šířit dezinformace.

Čína ve svých médiích nemluví o invazi, ale o speciální vojenské operaci. Ruského prezidenta Vladimira Putina vykreslují jako oběť Západu, která hájí Rusko. Média přinášejí rozhovory s ruskými veliteli a nepodložená obvinění,⁠ například o vývoji biologických zbraní na Ukrajině.

Stejné informace sděluje i čínská diplomacie. „V biolaboratořích je velké množství nebezpečných virů. Při ruské vojenské operaci se zjistilo, že USA využívají tato zařízení k provádění biologických militarizačních aktivit,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Tvrdá cenzura

Například čínská státní televize CCTV ve svém zpravodajství uvedla, že si Moskva přeje diplomatické řešení konfliktu. Podle ní ale západní státy zneužívají Ukrajinu proti Rusku. Číňané tak skrze domácí média dostávají úplně jiný obraz války než zbytek světa. Západní média totiž Peking blokuje a internet cenzuruje.

Výroky sympatizující s Ukrajinou cenzoři na sociálních sítích bleskově mažou, samotná diskuse pak vždy straní Moskvě. „Od vypuknutí války jsem nestál na žádné straně. Teď doufám, že Rusko zničí Ukrajinu a ty nestydaté zločinecké státy, které zabírají cizí majetek,“ napsal na čínské sociální síti Weibo jeden z uživatelů. 

Čína vysílá i na Západě

Už v roce 2015 se prezidenti Si Ťin-pching a Vladimir Putin rozhodli, že země posílí mediální spolupráci ve snaze rozbít informační monopol Západu. Státní sdělovací prostředky každoročně pořádají mediální fórum a sdílejí stanoviska k otázkám, jako je zacházení s disidenty, protesty v Hongkongu a původ covidu-19.

Podle zpravodajky ČT Barbory Šámalové čínská televize vysílá v cizích jazycích i do světa. Zatímco některé země zakázaly vysílání ruské propagandistické televize RT, její čínská sestra CGTN v šíření dezinformací pokračuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajinci jednali s Američany

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval ruský vyjednávač Kirill Dmitrijev na jednání s americkou stranou.
11:48Aktualizovánopřed 44 mminutami

Sanatorium v Pirně připomíná oběti nacistického programu Eutanazie

Tento týden si lidé připomněli první oběti nacistických likvidačních transportů. Z českých zemí vyjely před 85 lety. Jednalo se o tři stovky lidí, kteří byli převážně duševně a fyzicky nemocní. Zemřeli v německém ústavu v Pirně kousek za hranicemi v rámci programu nazvaného Eutanazie. Vystavené fotografie tam připomínají pouhý zlomek všech obětí. „První pacienti toho ‚sanatoria’ byli mimo jiné Židé. Proto je to klíčová věc, která vede k té tragické historii, kdy na konci máme šest milionu mrtvých. A ten nenápadný začátek je tady,“ uvedl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus.
před 1 hhodinou

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 1 hhodinou

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 6 hhodinami

Úřady zveřejnily jen část spisů k Epsteinově kauze. Někteří zákonodárci to kritizují

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Někteří zákonodárci administrativu kritizovali za to, že nezveřejnila všechny dokumenty, což podle nich není v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Vandalové polili barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu

Neznámí vandalové ve čtvrtek polili červenou barvou fasádu polského konzulátu v Bruselu, popsali ji urážlivými hesly a před vchodem rozházeli psí exkrementy, informoval v sobotu podle rozhlasové stanice RMF FM mluvčí polského ministerstva zahraničí Maciej Wewiór. Varšava věc nahlásila belgickým bezpečnostním složkám.
před 8 hhodinami

Ruský raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa zabil osm lidí

Ruský raketový útok na infrastrukturu v okolí ukrajinského černomořského přístavu Oděsa v pátek večer zabil osm lidí a dalších 27 zranil, napsala agentura Ukrinform. „Rusko pozdě večer zaútočilo balistickými raketami na přístavní infrastrukturu v oblasti Oděsy,“ napsal na sociální síti telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko v noci na sobotu odpálilo tři balistické rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

USA útočí na IS v Sýrii. Zabily nejméně pět jeho členů, píše AFP

Spojené státy zahájily v Sýrii údery na pozice teroristické skupiny Islámský stát. Oznámil to v pátek americký prezident Donald Trump, podle něhož jde o tvrdou odvetu za útok z minulého týdne, při němž zahynuli tři Američané. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AFP sdělila, že při amerických náletech zemřelo nejméně pět členů IS. Sýrie zároveň posílí vlastní operace proti IS, uvedlo podle agentury Reuters syrské ministerstvo zahraničí.
01:55Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...