Slovenský soud propustil z vazby elitní kriminalisty. Stíhání je podle něj neopodstatněné

Bratislavský krajský soud propustil z vazby čtveřici obviněných kriminalistů elitní policejní jednotky NAKA, kteří vyšetřovali citlivé kauzy. Změnil tak rozhodnutí soudu první instance a samotné stíhání kriminalistů, kteří ale zůstávají obviněni, označil za neopodstatněné. Informují o tom slovenská média, která případ dříve označila za výsledek války mezi bezpečnostními složkami státu. Vazbu opustí také obviněný prozatímní šéf policejní inspekce.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Policejní inspekce podle dostupných informací v září obvinila zmíněné vyšetřovatele i kvůli tomu, že chtěli stíhat pracovníky inspekce v odplatě za to, že ti vyšetřovali podezření z manipulace svědeckých výpovědí na úřadu NAKA.

Advokát Peter Kubina, který zastupuje dva ze čtveřice kriminalistů, podle Denníku N řekl, že na základě krajským soudem dosud zveřejněných informací očekává zrušení obvinění svých klientů a vyvození odpovědnosti vůči organizátorům vymyšleného trestního stíhání. Zrušit obvinění může prokurátor, který není vázán zmíněným názorem soudu.

Podle ministra vnitra zvítězila spravedlnost

„Spravedlnost a čestnost zvítězila. Rozhodnutí krajského soudu je zadostiučiněním pro všechny, kteří věří, že Slovensko je připraveno na očistný proces, jakkoliv náročné a nepříjemné to bude,“ uvedl v tiskovém prohlášení ministr vnitra Roman Mikulec. Stávající vládní koalice si za jeden ze svých hlavních cílů dala potírání korupce a obnovení důvěry obyvatel v právní stát.

NAKA začala po loňských volbách stíhat několik desítek soudců, pracovníků justice, podnikatelů a někdejších vysokých úředníků včetně bývalého vedení policie z období, kdy byli u moci sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica. Ten dlouhodobě tvrdí, že některá stíhání jsou účelová, politická a založená na manipulacích s výpověďmi svědků. Několik z obviněných mezitím začalo spolupracovat s policií nebo po doznání vyvázli u soudu s podmínkou.

Zastání z vlády

Zmíněné čtveřice obviněných kriminalistů se už dříve zastali někteří představitelé vlády. Například šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič označil stíhané vyšetřovatele za lidi, kteří se nenechali koupit.

Krátce po obvinění elitních vyšetřovatelů premiér Eduard Heger oznámil, že vzniká pracovní skupina, která připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek. Podle něj je třeba z policie i prokuratury vypudit mafii.

Hnutí Sme rodina šéfa parlamentu Borise Kollára se už ale postavilo proti tomu, aby se oslabila pravomoc generálního prokurátora zastavovat stíhání obviněných. Tuto možnost prokuratura využila například před několika týdny, když v různých kauzách zrušila stíhání někdejšího šéfa slovenské civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského i spoluzakladatele finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Pčolinského do čela SIS navrhlo právě hnutí Sme rodina.