Česká republika je pro Rusko nepřátelskou zemí. Kreml ji zapsal na seznam vedle USA či Ukrajiny

Ruský Kreml zapsal Česko na seznam nepřátelských zemí, kam už dříve zařadil státy, které se podle něho dopouštějí akcí proti Ruské federaci. Televize Rossija uvedla, že ve výčtu se dosud ocitlo už deset zemí včetně Polska, Ukrajiny, Spojených států nebo Velké Británie. Vytvoření seznamu minulý týden nařídil ruský prezident Vladimir Putin, diplomatická zastoupení v něm zmíněných zemích budou mít omezenou možnost zaměstnávat místní síly.

Šéf Kremlu Vladimir Putin
Zdroj: REUTERS Autor: Evgenia Novozhenina

Putin vyhotovení soupisu nařídil ruské vládě. Kabinet má v něm zmíněným zemím stanovit počet ruských zaměstnanců, s nimiž jejich diplomatická zastoupení budou moci uzavírat pracovní smlouvy. „V případě nutnosti“ může Moskva vydat úplný zákaz najímání ruských občanů k práci na místních velvyslanectvích a konzulátech.

Restrikce se ovšem týkají pouze případných pracovníků, kteří se zdržují na ruském území, nikoliv těch z dotčených států. Vláda toto prohlášení již oznámila pro Česko a USA kvůli vzájemnému vyhošťování diplomatů. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové má opatření předejít snaze západních tajných služeb verbovat ke spolupráci ruské občany pracující na diplomatických zastoupeních.

Česko během dubna v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády v Praze. Moskva v odvetném kroku prohlásila nežádoucími osobami dvacet zaměstnanců tamního českého velvyslanectví.

České ministerstvo zahraničí ve čtvrtek informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května. Rusko zase oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“. Srovnat se má i počet zaměstnanců, které velvyslanectví najímají v hostitelské zemi. Pro mnoho Rusů je podle agentury DPA práce na ambasádách západních zemí atraktivní, neboť tam zpravidla pobírají vyšší plat, než je běžné na ruském pracovním trhu.