Řecká policie použila slzný plyn proti migrantům, kteří chtěli po požáru tábora Moria opustit Lesbos

Řecká policie zasahovala slzným plynem při protestu rozhořčených migrantů na ostrově Lesbos. Protestující se po nedávném požáru uprchlického tábora Moria ocitli bez přístřeší a žádali možnost ostrov opustit. Úřady ale začaly se stavbou nového tábora pro uprchlíky.

Migranti utíkají před slzným plynem
Zdroj: Reuters Autor: Alkis Konstantinidis

Stovky migrantů se shromáždily u místa, kde buldozery rovnaly půdu v přípravě pro rozmístění stanů pro migranty. Protestující provolávali „Svoboda“ a „Žádný tábor,“ někteří nesli ručně psané cedule se vzkazy „Nechceme jít zase do pekla, jako byla Moria“ nebo „Slyšíte nás, paní Merkelová?“

Policie při krátké konfrontaci několikrát použila slzný plyn proti některým protestujícím, kteří se pokoušeli dostat na silnici vedoucí k přístavu Mytilene. Silnici policie zablokovala během prací na přípravě nového stanového tábora poblíž.

Ani místní obyvatelé, kteří už dříve protestovali proti existenci tábora pro uprchlíky, nechtějí výstavbu nového. S prozatímním řešením v podobě rozdávání stanů nesouhlasí ani migranti, kteří se dožadují možnosti z ostrova odjet.

Protest proti vládnímu plánu na postavení nového tábora
Zdroj: Reuters
Autor: Alkis Konstantinidis

Migranti zatím z ostrova nesmí

Mluvčí řecké vlády ale ve středu zdůraznil, že žádný z nich zatím nesmí ostrov opustit. Výjimku dostaly jen čtyři stovky dětí a mladistvých bez doprovodu, kteří byli letecky evakuováni do severního Řecka. Německý ministr vnitra Horst Seehofer v pátek oznámil, že si je mezi sebe rozdělí deset zemí EU.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz zopakoval svůj nesouhlas s přijetím části žadatelů o azyl ze zničeného tábora Moria, čímž si vysloužil kritiku od svého vládního partnera Zelených a opozice.

Situaci kolem Morie přirovnal k létu 2015, kdy se nespočet žadatelů o azyl snažil dostat do evropských zemí takzvanou balkánskou cestou, což pak přimělo evropské politiky ustoupit nátlaku a otevřít hranice. „Jestliže teď ustoupíme nátlaku, budeme riskovat, že uděláme tytéž chyby jako v roce 2015. Riskovali bychom, že dáme těm lidem falešnou naději,“ řekl Kurz.

Tábor zdevastovaly úmyslně založené požáry

Podmínky v táboře Moria dlouhodobě kritizovaly humanitární organizace, které na místě působí. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob totiž pobývalo téměř 13 tisíc migrantů, v přeplněném areálu se lidé tísnili v nevyhovujících příbytcích a problém byl i se základní hygienou.

Kvůli sporům ohledně izolace lidí nakažených koronavirem vypukly počátkem týdne úmyslně založené požáry, které tábor zdevastovaly. Lidé od té doby přespávají volně venku, na silnicích nebo dokonce na hřbitově a střeží je policie.