TÉMA

Moria

Evropská komise chce nouzové přerozdělování migrantů, „nadšené reakce“ od některých států nečeká
Země Evropské unie se chystají na další dlouhé vyjednávání o tom, zda a jak si mezi sebe rozdělovat běžence v případě, že jimi budou kriticky přetíženy jihoevropské státy. Evropská komise ve středu předloží návrh nové migrační politiky, který podle informací ČTK dává členským státům na výběr, zda chtějí za běžné situace migranty přijímat, nebo si vzít na starost proces jejich vracení. Pouze v krajních případech systém počítá s povinným přebíráním žadatelů o azyl. Někteří diplomaté i tak očekávají, že tento bod narazí na odpor části zemí včetně Česka.
22. 9. 2020|
Řecká policie přesouvá migranty ze zničené Morie do nového tábora. Někteří se k přesunu staví neochotně
Řecká policie začala přesouvat stovky migrantů z požárem zničeného tábora Moria na ostrově Lesbos do dočasného stanového tábora Kara Tepe, uvedly agentury. Morii, největší řecký uprchlický tábor, minulý týden zachvátil oheň, kvůli němuž se přes dvanáct tisíc lidí, z nichž většinu tvoří uprchlíci z Afghánistánu, Sýrie a různých států Afriky, ocitlo bez přístřeší a bez přístupu k jídlu, vodě či hygienickému zázemí. Řecký náměstek ministra pro migraci Jorgos Kumutsakos podle agentury AFP uvedl, že dublinské dohody, které se týkají způsobu nakládání s žadateli o azyl v Evropské unii, jsou nefunkční a musejí se změnit.
17. 9. 2020|dk
Zničenou Morii nahradí nový tábor, uvedl řecký premiér. Přesun uprchlíků z ostrova vyloučil
Zničený tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos patří minulosti, nahradí jej nové zařízení pro migranty, na jehož provozu by se měla více podílet Evropská unie. Řekl to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který o situaci na Lesbu jednal s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. Situace na ostrově je ale dál napjatá, mnoho místních žádá, aby vláda migranty převezla do pevninského Řecka. Ministři naopak trvají na tom, že migranti musejí na ostrově zůstat. Policie zatkla šest mužů, které v souvislosti s požáry v Morii podezřívá ze žhářství. S plameny se nyní potýká také uprchlický tábor na ostrově Samos.
15. 9. 2020Aktualizováno15. 9. 2020, 23:32|
Řecká policie použila slzný plyn proti migrantům, kteří chtěli po požáru tábora Moria opustit Lesbos
Řecká policie zasahovala slzným plynem při protestu rozhořčených migrantů na ostrově Lesbos. Protestující se po nedávném požáru uprchlického tábora Moria ocitli bez přístřeší a žádali možnost ostrov opustit. Úřady ale začaly se stavbou nového tábora pro uprchlíky.
12. 9. 2020|
Moria se stala spálenou zemí. Uprchlický tábor zničil rozsáhlý požár
Tisíce migrantů byly nuceni opustit své příbytky a uprchnout do okolí z důvodu rozsáhlého požáru, který zachvátil uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos. První požár vypuknul během úterý. Co nezničil, dokonal následný požár ve středu večer. Velitel místních hasičů uvedl, že shořelo 99 procent tábora. Akutní situaci nyní řeší řecká vláda a zástupci Evropské unie. Aktuální stav v postižené oblasti ukazuje obrazová galerie.
10. 9. 2020|
Na ostrově Lesbos přibývá migrantů a vztahy s místními se vyostřují
Na řecké ostrovy v Egejském moři dorazila nová vlna několika stovek migrantů. Na moře vypluli ještě předtím, než Turecko znovu uzavřelo přístup k pobřeží. Místní se i tak obávají nové migrační krize. Na ostrově Lesbos roste napětí i útoky na uprchlické tábory a organizace, které lidem na útěku pomáhají.
8. 3. 2020|
Uprchlická krize
Nelidské podmínky v řeckém táboře pro uprchlíky. Podle Lékařů bez hranic trpí děti s postižením
Tábory migrantů v Řecku znovu budí vášně. Pracovníci organizace Lékaři bez hranic (MSF) obvinili řeckou vládu z toho, že upírá lékařskou pomoc vážně nemocným dětem běženců na ostrově Lesbos. Migranti si na nelidské podmínky v přeplněných zařízeních stěžují dlouhodobě. Teď se k nim přidali i obyvatelé ostrovů.
25. 1. 2020|
V táboře na Samosu vypukly potyčky. Několik migrantů skončilo v nemocnici
V táboře Vathy na řeckém ostrově Samos se v pondělí večer střetli migranti ze Sýrie a Afghánistánu. Nejméně tři lidé utrpěli bodná zranění. Policie použila slzný plyn, aby nepokoje uklidnila. Záhy vypukl požár, jehož příčina zatím není známá. Osm osob muselo být převezeno do nemocnice poté, co se nadýchaly kouře.
15. 10. 2019|