V Bejrútu po výbuchu pokračují protesty. Policie rozháněla demonstranty slzným plynem

Libanonská policie opět použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u zátarasů blízko budovy parlamentu. Uvedla to agentura Reuters. Podle záběrů z místní televize začalo u náměstí blízko parlamentu hořet. Demonstranti také vzali útokem ministerstva dopravy a bydlení. Masivní protivládní demonstrace v Bejrútu pokračují druhý den v reakci na ničivý úterní výbuch dusičnanu amonného ve skladu tamního přístavu. Exploze si vyžádala životy 158 lidí a dalších šest tisíc zranila. Škody jsou odhadovány na miliardy dolarů.

Demonstranti před policejní bariérou
Zdroj: ČTK/AP Autor: Felipe Dana

Na náměstí u parlamentu a nedalekém náměstí Mučedníků se podle Reuters shromáždily tisíce lidí. Podle záběrů libanonské televize začalo hořet u náměstí před parlamentem, když se demonstranti snažili dostat přes zátarasy. S demonstranty se střetly pořádkové síly vybavené ochrannou výstrojí a obušky.

„Chceme zničit a zabít vládu“ 

„Chceme zničit a zabít vládu. Nedali nám práci ani práva,“ uvedl na protestu podle Reuters 19letý nezaměstnaný Nissan Ghraví.

K rezignaci v neděli libanonskou vládu vyzval také maronitský patriarcha Béchara Butrus Rai. Vláda by podle něj měla odstoupit, jestliže „nemůže změnit způsob svého řízení země“ a pomoci jí zotavit se z úterní katastrofické exploze. Svou rezignaci oznámila ministryně informací Manál Abdas Samádová, což zdůvodnila explozí a neschopností vlády zavést reformy. Po ministryni rezignoval také ministr životního prostředí Fadi Jreissati. Ve svém zdůvodnění kritizoval nedostatek reforem, píše Reuters.

V sobotu tisíce Libanonců protestovaly kvůli neschopnosti vlády

V sobotu se v centru Bejrútu uskutečnila největší demonstrace od loňského října, kdy tisíce Libanonců vyšly do ulic na protest proti korupci a podle nich neschopnému vedení země. Sobotního protestu se podle Reuters zúčastnilo kolem deseti tisíc lidí. Demonstranti zaútočili na budovy ministerstev zahraničí, ekonomiky a energetiky a poškodili kanceláře Sdružení libanonských bank.

O život přišel v souvislosti s protesty jeden policista a podle Libanonského Červeného kříže bylo zraněno více než 170 lidí. 

Libanon se již mnoho měsíců potýká s vážnou hospodářskou krizí, označovanou za nejhlubší od občanské války z let 1975–1990. Situaci v zemi dále zhoršila pandemie covidu-19 a úterní výbuch mnozí Libanonci vnímají jako poslední kapku, tragédii přitom přičítají nedbalosti libanonských politiků.