Protesty kvůli smrti George Floyda se šíří po USA, v Minneapolisu zapálili demonstranti policejní stanici

Protesty kvůli úmrtí zatýkaného Afroameričana George Floyda ve městě Minneapolis v Minnesotě se rozšířily do velkých měst v dalších amerických státech. Do ulic vyšli lidé například v Memphisu v Tennessee či v Denveru v Coloradu. V Minneapolisu zapálili demonstranti policejní stanici a policie při živém vstupu zatkla afroamerického zpravodaje CNN.

Video Události: Nepokoje v USA kvůli smrti Afroameričana
video

Události: Nepokoje v USA kvůli smrti Afroameričana

Zdroj: ČT24

Protesty proti policejní brutalitě vůči Afroameričanům pokračovaly třetí noc. V Minneapolisu tisíce demonstrantů obklíčily policejní stanici a zapálily ji. Personál byl už předtím evakuován.

Policie v Minneapolisu při živém vstupu bez zdůvodnění zatkla černošského zpravodaje televize CNN Omara Jimeneze a spolu s dalšími třemi členy štábu ho odvedla v poutech.

Zpravodaj předtím v reportáži poukazoval na zatčení demonstranta, následně ho obklíčila skupina bělošských policistů v plynových maskách. „Pokud chcete, můžeme se přesunout,“ řekl novinář policistům. „Jdeme vám z cesty,“ dodal s tím, že policisté rozháněli protesty, a spolu s kolegy se proto přesunul dál. Následně ho ale policisté zatkli.

Ředitel CNN Adam Zucker poté mluvil s guvernérem Minnesoty Timem Walzem, který se za zatčení zpravodaje a dalších členů štábu omluvil, a řekl, že dohlédne na jejich okamžité propuštění. CNN zatčení označila za porušení prvního dodatku ústavy s tím, že novinář pouze dělal svou práci.

Rabování a střelba v davu

V sousedním městě St. Paul, které tvoří s Minneapolisem centrum státu Minnesota, se protestující střetli s policií. Obě strany si přehazovaly kanystry se slzným plynem. Podle policie vyrabovali či poničili demonstranti 170 obchodů.

V Memphisu ve státě Tennessee upozorňovali protestující také na případy dalších Afroameričanů, kteří byli v poslední době zabiti. Konkrétně jde o případy Ahmauda Arberyho a Breonny Taylorové, kterou policie zastřelila při razii v jejím domě. Násilné protesty vypukly v Louisville v Kentucky, kde Taylorová žila. Podle policie padly v davu výstřely, postřeleno bylo nejméně sedm lidí.

Lidé vyšli do ulic také v Denveru v Coloradu, ve Phoenixu  v Arizoně nebo v Columbusu v Ohiu a dále v Chicagu, Los Angeles či New Yorku, kde policie podle CNN zatkla či si předvolala přes čtyřicet lidí.

Video Zprávy ve 12
video

Bouře kvůli policejnímu násilí

Trump kritizuje starostu Minneapolisu

Guvernér státu Minnesota Tim Walz povolal místní národní gardu, primátor města Minneapolis Jacob Frey noční rabování a násilí odsoudil.

Odmítl také kritiku prezidenta Donalda Trumpa, který na Twitteru psal o „totální absenci vedení“ a dodal, že pokud „velmi slabý, radikálně levicový“ Frey nedostane město pod kontrolu, pošle tam Národní gardu.

Trump dále na Twitteru kritizoval chování demonstrantů s tím, že guvernéru Walzovi řekl, že má podporu armády. „V případě potíží převezmeme kontrolu, ale kde začíná rabování, začíná střelba,“ dodal prezident.

Twitter poté označil Trumpův tweet za porušující pravidla platformy a „oslavující násilí“, tweet ale nesmazal s tím, že „může být v zájmu veřejnosti, aby zůstal dostupný“. Trump už je s Twitterem ve sporu kvůli tomu, že společnost označila některé jeho tweety za nepřesné.

Pomozte nám zachovat klid v ulicích, apeluje guvernér

Guvernér státu Minnesota Walz svolal v pátek tiskovou konferenci, na které vyzval občany Minneapolisu, aby úřadům pomohli zachovat v ulicích klid. „Jedná se o jeden z nejtěžších týdnů v nedávné minulosti Minnesoty. Máme požáry v ulicích, zasažena je i policie a tyto stopy popela symbolizují generaci bolesti. Nebyli jsme schopni poslouchat umírajícího George Floyda. Generace bolesti nyní demonstruje před světem a svět se dívá,“ prohlásil Walz.

Guvernér rovněž uvedl, že bezpečnostní složky se budou i nadále snažit udržet v ulicích pořádek a že úřady nasadí do služby více policistů. „Nechci odmítat uvědomění si té bolesti, ale jako guvernér mám povinnost zajistit bezpečnost všech občanů. Nemůže se opakovat situace, kdy jsou vypalovány podniky a knihovny,“ dodal Walz.  

 

Walz se také veřejně omluvil za zadržení štábu CNN během živého vstupu, kdy informoval o násilných protestech v Minneapolisu. Novináři byli později propuštěni, když se do věci guvernér vložil.

Walz: Zadržení novináře CNN se nemělo stát

„Nebyl naprosto žádný důvod, aby se něco takového stalo,“ řekl Walz, který předtím o události hovořil s ředitelem CNN Adamem Zuckerem. „Tohle je upřímná a veřejná omluva štábu. Nemělo se to stát,“ dodal. Guvernér rovněž prohlásil, že za incident, který označil za nepřijatelný, přijímá plnou odpovědnost.

Projev minnesotského guvernéra pro ČT okomentoval Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy. Prohlášení ho podle jeho slov nijak nepřekvapilo. „Ta reakce je standardní, jako tomu bylo dříve v jiných případech protestů proti policejnímu rasismu vůči Afroameričanům,“ řekl Kozák.

Podobné masové protesty vzbudilo i zbití Afroameričana Rodneyho Kinga v roce 1992, které bylo rovněž natočeno na video, nebo střelba policistů ve Fergusonu v roce 2014, jež také skončila smrtí Afroameričana.

Obama žádá od Američanů lepší chování 

Odlišný přístup k milionům Američanů jen podle barvy kůže nesmí být v dnešních Spojených státech normálem. V pátek to na Twitteru uvedl bývalý americký prezident Barack Obama, který vyzval k lepšímu chování. Uvedl, že v době pandemie nemoci covid-19 je přirozené přát si návrat k normálu.

„Musíme mít ale na paměti, že pro miliony Američanů je tragickým, bolestným a nesnesitelným ,normálemʼ to, že je s nimi zacházeno podle rasy – ať je to ve zdravotnictví, v justičním systému nebo při běhání na ulici či jen při sledování ptáků v parku,“ napsal Obama.

„Tohle by v Americe roku 2020 nemělo být ,normálníʼ. To nesmí být ,normálníʼ. Pokud chceme naše děti vychovávat v zemi, která žije v souladu se svými ideály, pak můžeme a musíme být lepší,“ uvedl bývalý prezident.

Floyd zemřel poté, co mu policista klečel na krku 

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí ve vazbě poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. 

Muže se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zasahující policisté už kvůli incidentu přišli o práci, případ podle prezidenta Trumpa vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Policista Derek Chauvin, který klečel na Floydově krku, byl v pátek večer vzat do vazby. Později byl obviněn z vraždy a zabití, prokuratura v současnosti očekává obvinění i dalších třech policistů. Trestní oznámení uvádí, že k smrti Floyda patrně vedlo spojení policejního zákroku, přidružené choroby a možných omamných látek v těle.

Floyd trpěl několika zdravotními problémy, mimo jiné onemocněním koronárních tepen a hypertenzním onemocněním srdce, uvádí trestní oznámení, které odkazuje na předběžné výsledky pitvy. Ohledání zároveň nezjistilo žádné známky traumatická asfyxie, kdy je dušení vyvoláno tlakem na hrudník a břicho, či škrcení.

Podle zpravodaje ČT Davida Miřejovského protestující v Minneapolis sprejují na zdi heslo „Na černých životech záleží“, kterým se snaží upozornit na čin policistů. Mnoho hotelů zabedňuje své provozovny a výkladní skříně.

„To, že byl policista zatčen a obviněn je pro lídry nepokojů pouze prvním krokem. Chtějí vazbu pro více policistů. V pátek se totiž objevilo video, kde na Floydovi v jedné chvíli klečeli tři policisté,“ uvedl Miřejovský v pořadu ČT Události, komentáře.

Video Události, komentáře: Nepokoje v USA
video

Události, komentáře: Nepokoje v USA

Zdroj: ČT24

Politici v Minnesotě i Washingtonu chtějí proces

O selhání policistů, jejich vině či rychlém a spravedlivém procesu hovoří politici nejen v americkém státě Minnesota, ale také na federální úrovni ve Washingtonu. „Když vidíte, co se stalo, vypadají zatraceně vinně,“ řekl podle CNN šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell o zasahujících policistech.

Rovněž prohlásil, že násilné protesty, které po Floydově smrti vypukly, musí skončit. „Tohle nesmyslné násilí, které je reakcí na incident, ničemu nepomáhá,“ řekl. McConnella novináři požádali o komentář ke tweetům amerického prezidenta Donalda Trumpa, ten ale odmítl.

„Obecně prezidentovy tweety nekomentuji,“ řekl McConnell s tím, že on hovoří za sebe a ne za šéfa Bílého domu. Vyjádřil se i guvernér Tim Walz, který řekl, že prezidentovy tweety nebyly nápomocné. 

Ministr spravedlnosti státu Minnesota Keith Ellison, který je z titulu funkce i tamním generálním prokurátorem, očekává, že policisté budou brzy obviněni. Jeho kolega John Harrington, který vede minnesotské ministerstvo veřejné bezpečnosti, v pátek smrt Floyda označil za vraždu. 

Ellisonův protějšek z Wisconsinu Josh Kaul, jehož stát s Minnesotou sousedí, v prohlášení označil Floydovu smrt rovněž za vraždu a také za mučení.