Loučení s národním symbolem a legendou šlágrů si všímají i u sousedů

O loučení s národním symbolem, garantem stálosti i nejoblíbenější českou popovou hvězdou informují německá média v souvislosti s veřejným loučením tisíců fanoušků s Karlem Gottem. Podrobně o pietní akci v Žofínském paláci informují také slovenská média a rakouská agentura APA píše o rozloučení s „legendou šlágrů“. Polská tisková agentura PAP informovala o dlouhé frontě, kterou musejí zájemci o poslední rozloučení se zpěvákem vystát.

Německý list Bild píše o loučení s Karlem Gottem
Zdroj: Bild.de

O posledním rozloučení s českým zpěvákem, který zemřel 1. října ve věku 80 let, informovala také německá tisková agentura DPA. Její zprávu, která hovoří o mnohakilometrové frontě zpěvákových fanoušků, převzala řada německých serverů včetně webu list Die Welt. Zpravodajský server tagesschau.de upozornil, že z kapacitních důvodů se ke Gottově rakvi do paláce dostane jen několik desítek tisíc lidí.

Zlatý hlas

„Miliony lidí znaly a zpívaly jeho Včelku Máju – na Karla Gotta, 'zlatý hlas z Prahy', se nezapomene,“ napsal bulvární list Bild, který přinesl z pražského Slovanského ostrova a okolí obrazovou reportáž.

„Řada slz byla prolita a stovky fanoušků už položily květiny a věnce k jeho rakvi,“ zní popisek jedné z fotografií z Žofínského paláce. Bild upozornil, že Prahu čeká „mamutí úkol“, neboť kromě rozloučení s Gottem se koná také festival světla Signal Fest a do české metropole přijely i tisícovky fanoušků na fotbalový zápas Česka s Anglií o postup na mistrovství Evropy.

Legenda šlágrů

S „legendou šlágrů“ se přišly na Žofín rozloučit tisíce fanoušků, informovala rakouské čtenáře agentura APA. „V hlavním sále paláce zněly pomalejší písně Karla Gotta v češtině, ale i v němčině – konec konců byl zpěvák velmi populární i v německy mluvících zemích,“ uvedla rakouská agentura.

O veřejném rozloučení s Gottem podrobně informují i média na Slovensku. Portály celostátních deníků a televizí průběžně aktualizují informace o pietní akci, o jejímž průběhu ve svém vysílání informovala i hlavní rozhlasová stanice veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Symbol písničky, celosvětové známá osobnost

Například soukromé televize Markíza i Joj na svých zpravodajských webech přinesly videopřenos z veřejného rozloučení s Gottem. Kromě toho média zveřejnila také fotografie fronty u Žofína.

Polská agentura PAP  informovala, že lidé, kteří se se zesnulým zpěvákem chtějí rozloučit, musejí stát v dlouhé frontě. Popisuje, jak bude páteční poslední rozloučení s Gottem i sobotní zádušní mše v katedrále sv. Víta vypadat. Gott se podle PAP stal symbolem české písničky a celosvětově známou osobností.

Agentura AP v článku o rozloučení s Gottem uvedla, že byl „vzácným příkladem“ zpěváka z východní Evropy, jehož hudba byla populární i v některých západoevropských zemích, obzvlášť v někdejším Západním Německu.