TÉMA

Rozhlas a televize Slovenska

Zahraniční zpravodajové: O informace z Česka je enormní zájem, naše země se chtějí poučit z vašich chyb
Kolabující nemocnice, vysoké počty nemocných, naopak nízké počty naočkovaných a nařízení, která se často mění stejně rychle, jako je vláda vyhlašuje. To vše v Česku sledují korespondenti zahraničních médií. V jejich rodných zemích je po těchto zprávách velká poptávka. Sousední země se obávají přenosu, vyhlíží ale také otevření hranic. Jaká je teď práce zahraničních zpravodajů z Česka a o čem především informují, zjišťoval pořad Newsroom ČT24.
7. 3. 2021|Aneta Rybová
V nynější krizi je třeba držet spolu stejně jako v roce 1989, uvedla Čaputová
Slovensko podle prezidentky Zuzany Čaputové zvládne stávající koronavirovou krizi lépe, pokud stejně jako za sametové revoluce na podzim roku 1989 budou lidé držet spolu. Pravidla je nevyhnutelné respektovat zejména tehdy, když se nacházíme v kritické situaci, jakou řešení pandemie nemoci covid-19 bezpochyby je, řekla Čaputová v televizním projevu k úternímu 31. výročí událostí, které v tehdejším Československu vedly k pádu komunismu.
16. 11. 2020|
Kočnerův bratr odmítl u soudu vypovídat. Dříve řekl, že se bavili o „sejmutí“ novinářů
Podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka, v minulosti prohlásil, že bude třeba „sejmout“ dva novináře a pak žurnalisté dají pokoj. Vyplývá to ze starší výpovědi Kočnerova bratra Ivana před vyšetřovatelem, kterou v pondělí přečetla předsedkyně senátu v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy. Stíhaný Kočner to v reakci označil za lež.
18. 5. 2020Aktualizováno18. 5. 2020, 13:38|
Slovenská veřejnoprávní média podle kritiků přehlížela intimní rozhovory mezi Dankem a Zsuzsovou
V minulém týdnu to bylo jedno z hlavních témat většiny slovenských médií: zveřejněná osobní komunikace mezi předsedou slovenského parlamentu Andrejem Dankem a Alenou Zsuzsovou obžalovanou z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Mnohem úsporněji o tématu informovala veřejnoprávní televize a rozhlas (RTVS). Podle některých komentátorů navíc veřejnoprávní média informují o Dankovi dlouhodobě nevyváženě – a to převážně pozitivně. Z RTVS kvůli tomu ve čtvrtek odešli dva novináři.
8. 2. 2020|Daniela Vlčková, Jan Vávra
Slovenští autodopravci plánují obnovit blokády hranic. Dotknou se i přechodů s Českem
Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Oznámil to veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Důvodem je, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Unie autodopravců Slovenska (UNAS) v prohlášení uvedla, že protesty neomezí provoz osobních aut. Zatím není známo, které hraniční přechody dopravci zablokují.
27. 1. 2020|
Loučení s národním symbolem a legendou šlágrů si všímají i u sousedů
O loučení s národním symbolem, garantem stálosti i nejoblíbenější českou popovou hvězdou informují německá média v souvislosti s veřejným loučením tisíců fanoušků s Karlem Gottem. Podrobně o pietní akci v Žofínském paláci informují také slovenská média a rakouská agentura APA píše o rozloučení s „legendou šlágrů“. Polská tisková agentura PAP informovala o dlouhé frontě, kterou musejí zájemci o poslední rozloučení se zpěvákem vystát.
11. 10. 2019|
Zemřel na vrcholu sil. Slovensko si připomnělo sto let od tragické smrti Milana Rastislava Štefánika
Generál, astronom a mnohovrstevnatý člověk, do jehož retušovaného portrétu si Slováci i Češi promítají své ideály. Tak hodnotí odborníci Milana Rastislava Štefánika, od jehož tragického úmrtí v sobotu uplynulo 100 let. Vzpomínkových akcí se zúčastnili i zástupci Česka a Francie.
4. 5. 2019Aktualizováno4. 5. 2019, 20:48|
Největším Slovákem se stal spoluzakladatel Československa Milan Rastislav Štefánik
Slováci za svého nejvýznamnějšího krajana vybrali jednoho ze zakladatelů Československa Milana Rastislava Štefánika, od jehož tragické smrti v sobotu uplyne sto let. Poslali mu téměř 49 tisíc hlasů. Jako druhý se umístil buditel Ľudovít Štúr a na třetím místě skončil kněz a spisovatel Anton Srholec. Celkem v anketě hlasovalo víc než sto tisíc lidí, výsledky vyhlásil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS).
2. 5. 2019|
Slovenské prezidentské volby
Poslední duel: Čaputová přiznala chyby a Šefčovič mluvil o rozdělené zemi
Poslední duel finalistů slovenských prezidentských voleb Zuzany Čaputové a Maroše Šefčoviče před sobotním druhým kolem přímé volby se obešel bez vzájemných ostrých výpadů. Ke Slovákům se před volbami také s projevy obrátili prezident a premiér.
27. 3. 2019Aktualizováno27. 3. 2019, 22:03|
Prezidentská kampaň na Slovensku je klidnější než před pěti lety
Týden před rozhodujícím kolem přímé volby slovenského prezidenta pokračuje kampaň kandidátů na vrcholnou politickou funkci v zemi bez dalších vzájemných ostřejších slovních výpadů. Potvrdila to i sobotní rozhlasová diskuse favoritky na zvolení hlavou státu Zuzany Čaputové a místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče ve veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS). Oba kandidáti zejména opakovali své dřívější postoje.
23. 3. 2019Aktualizováno23. 3. 2019, 20:20|mkk
Průzkum: Před rozhodujícím kolem prezidentských voleb na Slovensku jasně vede Čaputová
Favoritka přímých voleb slovenského prezidenta Zuzana Čaputová před  druhým kolem hlasování jasně vede v průzkumu agentury Median SK se ziskem 60,5 procenta. Podpora jejího soupeře, místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče, dosáhla 39,5 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, který vypracování průzkumu zadal.
21. 3. 2019Aktualizováno21. 3. 2019, 15:06|
Gombitová nechce být Největší Slovenka. Místo v anketě přenechala Gabčíkovi
Zpěvačku Mariku Gombitovou ve finálové desítce ankety Největší Slovák nahradí Jozef Gabčík, který se v roce 1942 podílel na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Oznámil to pořadatel, veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS), který vyhověl přání Gombitové z ankety se stáhnout. Kontroverze provázejí i další nominované včetně Cyrila a Metoděje, Jánošíka nebo Andreje Hlinky.
8. 1. 2019|