Poslední duel: Čaputová přiznala chyby a Šefčovič mluvil o rozdělené zemi

Poslední duel finalistů slovenských prezidentských voleb Zuzany Čaputové a Maroše Šefčoviče před sobotním druhým kolem přímé volby se obešel bez vzájemných ostrých výpadů. Ke Slovákům se před volbami také s projevy obrátili prezident a premiér.

„Lidé mají naději na změnu. To jsem cítila intenzivně,“ řekla v debatě ke kampani favorizovaná Čaputová, jež se dříve označila za symbol změny, kterou po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně žádali účastníci největších demonstrací od pádu komunismu v roce 1989.

Navzdory svému přesvědčivému vítězství v prvním kole prezidentských voleb uvedla, že nepovažuje volby za vyhrané. „Je nesmírně důležité, aby lidé přišli volit,“ prohlásila politička, kterou v prvním kole podpořilo 40,57 procenta voličů.

Čaputová přiznala pochybení při financování předvolebních televizních spotů sponzory, takzvanými třetími stranami. Televizní politickou reklamu totiž podle zákona musí zaplatit sám kandidát.

Šefčovič zdůraznil svou nadstranickost

Maroš Šefčovič mluvil o tom, že kampaň byla náročná. „Potvrdila, že Slovensko je rozdělené. Můj apel na celospolečenský smír byl vnímán pozitivně,“ myslí si kandidát, jenž v prvním kole získal 18,66 procenta hlasů.

Dlouholetý diplomat a v posledním období místopředseda Evropské komise Šefčovič dodal, že jako prezident by byl nezávislý a nadstranický, byť ho v kampani podporuje nejsilnější vládní strana Smer-SD.

Šefčovič v debatě tvrdil, že Čaputová vede nejdražší kampaň v historii země, byť podle médií vyšší náklady na svou propagaci v minulosti přiznal současný prezident Andrej Kiska.

Hodnotové spory

Čaputová zopakovala, že její liberální názory nejsou součástí předvolební agendy a že o nich hovořila pouze na základě dotazů. Kandidátka, která se po vítězství v prvním kole vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresívne Slovensko, dříve označila adopce dětí homosexuálními páry za lepší možnost než ponechání nezletilých v dětských domovech. Podle ní ale v této otázce musí nastat shoda napříč celou společností.

Šefčovič odmítl experimenty v kulturně-etických otázkách. „Mnozí lidé to vnímají jako téma, které by dále rozdělovalo naši společnost. Nešel bych do experimentů, které byly zmiňovány,“ poznamenal v reakci na Čaputovou.

Dříve v kampani se Šefčovič v těchto otázkách vymezoval vůči soupeřce výrazněji. Přihlásil se rovněž k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám, byť v roce 1989 krátce před revolucí vstoupil do komunistické strany, která vystupovala kriticky vůči církvím.

Pellegrini podpořil Šefčoviče

Slovenský premiér a místopředseda nejsilnější vládní strany Smer-SD Peter Pellegrini v rozhlasovém a televizním projevu před druhým kolem volby nepřímo podpořil Maroše Šefčoviče.

Pellegrini v projevu Šefčoviče přímo nejmenoval. Ve vystoupení ale hovořil o tématech, která v kampani propagoval právě kandidát podporovaný jeho stranou. Podle Pellegriniho země potřebuje „zkušeného člověka, připraveného od prvního dne ve funkci plnohodnotně vykonávat svůj mandát“.

Nový prezident by podle něj měl mít „silné sociální cítění“, „potřebu celospolečenského smíru“ a měl by vnímat, že „mnohé tradiční hodnoty jsou na Slovensku hluboce zakořeněné a jejich zpochybňování vnáší do společnosti zbytečný zmatek a rozdělování“.

Zmíněná Pellegriniho vyjádření používal v kampani Šefčovič, který se také vymezil vůči liberálním názorům Čaputové například v otázce možnosti adopcí dětí homosexuálními páry.

„Na mezinárodním poli, ve spleti mnohých zájmů silných hráčů, bude (prezident) stát sám a sám bude muset slovenské zájmy i obhájit. Tam už nepomůže marketing, nepomohou anonymní poradci ani vzletné řeči na domácí půdě,“ řekl Pellegrini. Větší zkušenosti Šefčoviče v zahraniční politice přiznala i Čaputová, která první kolo prezidentských voleb vyhrála se značným náskokem.

Kiska podpořil Čaputovou už dříve

S projevem ve veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS) vystoupil také dosavadní prezident Andrej Kiska. Zdůrazňoval potřebu účasti občanů ve volbách a hovořil o kompetencích a možnostech hlavy státu.

„Do druhého kola postoupili dva demokratičtí a proevropští kandidáti. Chci požádat každého občana, aby využil svého jedinečného práva – práva demokracie – aby se vyjádřil, koho si přeje vidět v pozici hlavy státu,“ vyzval Kiska. Nevyjádřil podporu žádnému z prezidentských kandidátů. Již dříve ale otevřeně podpořil Čaputovou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Severní Korea poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Severní Korea poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s Ukrajinou. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Bělgorodské oblasti na západě Ruska.
05:52Aktualizovánopřed 11 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 8 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 8 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 14 hhodinami
Načítání...