Další odklad brexitu? Johnson je podle zveřejněných soudních dokumentů ochotný o něj požádat

Britský premiér Boris Johnson požádá zbytek Evropské unie o další odklad brexitu, jestliže se k 19. říjnu parlament nedohodne na podobě odchodu z EU. Píše se to v dokumentech předložených britskou vládou u soudu ve Skotsku, kde se v pátek začala projednávat stížnost proti Johnsonovi. Obsah dokumentů se zdá být v rozporu s veřejnými výroky ministerského předsedy, uvádí televize Sky News. Johnson totiž opakovaně tvrdil, že země opustí EU na konci října v každém případě.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Brexitové plány Londýna začínají být stále nejasnější

Britský parlament v září schválil zákon, jehož cílem je vyloučit možnost, že na konci měsíce nastane brexit bez dohody. Vládě dává čas do 19. října, aby prosadila dohodu o podmínkách brexitu, nebo aby získala svolení zákonodárců k neřízenému odchodu z Evropské unie. Při nesplnění obou podmínek opatření ukládá vládě povinnost dojednat nový odklad brexitu.

Kabinet v čele s Johnsonem v posledních týdnech opakuje, že nebude jednat protiprávně, zároveň ale trvá na tom, že odchod z EU se na konci října uskuteční, „ať se stane cokoli“.

Vymahatelnost zákona u soudu 

Premiérovi oponenti teď žádají po skotském soudu, aby Johnsonovi přikázal, že se zákonem o odkladu musí řídit. Soudní stížnost také uvádí, že premiérovi by měl za nesplnění jeho podmínek hrozit trest, včetně pokuty či odnětí svobody.

Vláda v dokumentech předložených soudu píše, že předseda vlády akceptuje podmínky tohoto takzvaného Bennova zákona označovaného podle labouristického poslance Hilaryho Benna.

„V případě, že ani jedna z popsaných podmínek… nebude splněna, pošle (premiér) v patřičném harmonogramu dopis v popsané formě nejpozději 19. října 2019,“ uvádí dokument, který na Twitteru zveřejnil Jo Maugham, jeden z právníků zapojených do stížnosti proti Johnsonovi.

Vláda také uvedla, že premiér nemůže jednat způsobem, který by odeslání dopisu s žádostí o odklad brexitu bránil.

„Zdroj mi potvrdil, že jediné, co tohle znamená, je, že vláda neporuší zákon. Neznamená to, že se bude prodlužovat (vyjednávací období),“ reagoval na Twitteru konzervativní poslanec Steve Baker, který patří k nejtvrdším euroskeptikům ve vládní straně.

Johnsonův mluvčí se podle agentury Reuters k záležitosti odmítl vyjádřit.

Podle současných plánů má Spojené království opustit Evropskou unii jednatřicátého října. Sedmnáctého října se uskuteční unijní summit, který bude o brexitu jednat.  

Video Zprávy v 16
video

Spolupracovník ČT Jan Jůn o možnosti dalšího odkladu brexitu