Přípravy na tvrdý brexit mají nejvyšší prioritu, vzkázal Johnson vládním úředníkům

Britský premiér Boris Johnson dopisem informoval všechny vládní zaměstnance, že jejich nejdůležitějším úkolem je příprava země na brexit bez dohody. Uvedli to reportéři televize Sky News a deníku Financial Times. Vládním poradcům a zaměstnancům premiérovy kanceláře bylo také podle médií oznámeno, že do konce října, tedy do data odchodu z Evropské unie, si nemohou brát dovolenou.

Boris Johnson
Zdroj: Reuters Autor: Kirsty Wigglesworth

„Velmi bych preferoval odejít s dohodou, s takovou, která musí zrušit antidemokratickou irskou pojistku, která má pro naši zemi nepřijatelné důsledky. Ale jsem si vědom toho, že k tomu nemusí dojít. Proto bude mou nejvyšší prioritou, abychom se naléhavě a rychle připravovali na možnost vystoupení bez dohody, a bude to také nejvyšší priorita pro státní správu,“ stojí v Johnsonově sdělení adresovaném vládním úředníkům.

Premiér dodává, že vláda musí jasně vysvětlit, jaké kroky mají jednotlivci a firmy učinit, a jak je v tomto podpoří.

Johnson před nástupem do premiérské funkce i po něm sliboval, že přípravy na brexit bez dohody výrazně vystupňuje. Také ale nedávno řekl, že pravděpodobnost této varianty odchodu z EU je „milion ku jedné“ a že intenzivní příprava na tento scénář přiměje zbytek Unie přistoupit na požadavky Londýna ohledně podoby brexitové dohody.

Před týdnem britská vláda oznámila, že zvyšuje o 2,1 miliardy liber (58,5 miliardy Kč) rozpočet na přípravy, čímž se celkový objem vyčleněných prostředků dostal na 6,3 miliardy liber. 

Dohledem nad tímto plánováním pověřil Johnson svého de facto náměstka a bývalého ministra životního prostředí Michaela Govea. „Vláda už učinila hodně, abychom byli připraveni, stále však hodně práce zbývá,“ řekl v pátek Gove při návštěvě hranice mezi Irskem a Severním Irskem, kde by odchod z EU bez dohody mohl přinést i ohrožení veřejného pořádku. Podle Govea vláda učiní vše, co bude potřeba, aby zemi na možnost brexitu neošetřeného dohodou připravila.

V Británii se však ozývají i hlasy, podle kterých ani sebelepší přípravy nemohou rizika spojená s tímto scénářem eliminovat. Například policejní velitel Neil Basu, který má na starosti protiteroristické operace, varoval před hrozící ztrátou přístupu do schengenské informační databáze. Mohlo by to podle něj ohrozit bezpečnost státu.

Možné potíže s ochranou britských vod po odchodu z EU

Televize Sky News zase v pátek informovala o interních vládních dokumentech, které popisují možné potíže s ochranou britských výsostných vod po „vypadnutí“ z EU. Země totiž disponuje jen 12 plavidly, která by ochranu mohla zajišťovat, přičemž by ale měla na starosti oblast o velikosti trojnásobku rozlohy Británie. Vláda by tak nemusela být schopná bránit rybářům z EU v nepovoleném vstupu do britských vod.

„Tohle dokonale vystihuje problém s prohlášeními ohledně ,příprav' na odchod bez dohody, která slyšíme od vlády. Problém je, že existuje řada věcí, na které se zkrátka připravit nedá, obzvláště pod časovým tlakem. Není možné, aby vláda do listopadu obstarala více lodí,“ napsal na Twitter zpravodaj Sky News Lewis Goodall.

EU kvůli možnosti brexitu bez dohody rovněž přijímá mnohá opatření a hlásí, že na tuto variantu bude připravena. Připouští jisté negativní důsledky pro své občany, v Británii by ale podle Bruselu byly dopady citelnější. Unijní lídři by rovněž preferovali brexit na základě sjednaných podmínek, zásahy do stávající brexitové dohody ale odmítají.

Británie tak podle Sky News směřuje k říjnovému odchodu bez dohody, který by zároveň mohl znamenat pád Johnsonovy vlády. Velmi živé spekulace o brzkém konání předčasných voleb znovu přiživilo rozhodnutí zrušit do konce října dovolenou ministerským poradcům, o kterém informoval list The Guardian.

„Zvláštním poradcům přišel ve čtvrtek večer e-mail od předního Johnsonova poradce Edwarda Listera, který zmiňuje ,určitý zmatek kolem vybírání dovolené' a hlásí, že nikdo by si ji neměl do 31. října brát,“ uvádí deník. Nové nařízení podle The Guardian rozčílilo mnohé příjemce, kteří říkají, že vládní personál je vyčerpaný a navíc jej v září a říjnu čeká nebývalé množství práce.