Britská ekonomika zavrávorala. Poprvé od roku 2012

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí oslabila o 0,2 procenta oproti předchozím třem měsícům a vykázala tak první pokles od roku 2012. V tomto vývoji se zrcadlí hromadění zásob před původním březnovým termínem odchodu Británie z Evropské unie v prvním kvartálu i předtucha nesnází při přípravě na brexit 31. října, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto
Zdroj: DPA (ČTK) Autor: Winfried Rothermel

Vývoj hrubého domácího produktu tak nedosáhl očekávání, analytici v průzkumu agentury Reuters předpovídali stagnaci. V meziročním porovnání se hospodářský růst ve druhém čtvrtletí snížil na 1,2 procenta z 1,8 procenta v prvním kvartálu, a byl tak nejslabší od počátku roku 2018.

Britský ministr financí Sajid Javid ke zprávě statistiků řekl, že základy britské ekonomiky jsou silné a že období bylo náročné celkově pro globální ekonomiku.

„Toto období je náročné napříč globální ekonomikou, v mnoha zemích se růst zpomaluje. Ale základy britské ekonomiky jsou silné – mzdy rostou, zaměstnanost je na rekordně vysoké úrovni a my předpovídáme, že letos porosteme rychleji než Německo, Itálie a Japonsko.“

Sajid Javid

britský ministr financí

Vzhledem k tomu, že vláda premiéra Borise Johnsona se zavázala opustit Evropskou unii 31. října bez ohledu na to, zda dokáže zajistit novou dohodu, vyhlídky do konce letošního roku jsou obzvláště nejisté. 

„Vláda je odhodlána poskytnout lidem a podnikům v brexitu jistotu – proto je nám jasné, že Británie 31. října EU opustí,“ dodal Javid.

Centrální banka letos čeká růst o 1,3 procenta

Podle ekonoma společnosti PwC Mika Jakemana však není pochyb o tom, že ekonomika stagnuje. Krize spjatá s brexitem a nejistý globální výhled drží Británii ve třetím čtvrtletí „nůž na krku“, prohlásil. Jen v červnu byl meziroční růst na úrovni jednoho procenta nejslabší od srpna 2013.

Z předchozích údajů byly již patrné značné problémy výrobního sektoru, když výrobci automobilů kvůli plánovanému březnovému brexitu přeložili na dřívější dobu každoroční roční odstávky. Červnová data z výroby však byla také nečekaně špatná a produkce za čtvrtletí se snížila nejrychlejším tempem od začátku roku 2009. 

Britská centrální banka minulý týden předpověděla, že růst v současném čtvrtletí zrychlí jen mírně na 0,3 procenta a že růst za celý rok zpomalí na 1,3 procenta.

Jaký výkon předvede Německo?

V situaci, kdy se prohlubuje obchodní konflikt mezi USA a Čínou, se zhoršují hospodářské výsledky i dalších zemích. Zvláště velkou pozornost budí Německo, coby lídr evropské ekonomiky. Po špatných zprávách z německého průmyslu se nyní očekává, jak dopadne druhé čtvrtletí. Někteří analytici předpokládají pokles nebo stagnaci. Jiní očekávají propad až za třetí čtvrtletí. 

Rychlý odhad hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí mají němečtí statistici publikovat příští týden ve středu.