Trump odmítl zveřejnit necenzurovanou verzi zprávy z vyšetřování ruské kauzy

Šéf Bílého domu Donald Trump nechce nechat zveřejnit celou zprávu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Prezident využil svého výsadního práva, které mu umožňuje nepodávat Kongresu žádné informace. Právní výbor Sněmovny reprezentantů se následně přiklonil k žalobě na Trumpova ministra spravedlnosti Williama Barra, který rovněž odmítl dokument publikovat. Kongres požaduje celou zprávu do příští středy.

Video Studio 6
video

Bílý dům zablokoval zveřejnění necenzurované Muellerovy zprávy

Trumpův krok ještě více vyhrotil ústavní střet mezi demokraty kontrolovanou Sněmovnou reprezentantů a republikánským prezidentem, který se týká pravomocí vyšetřovat prezidenta, jeho administrativu, jeho rodinu i jeho obchodní zájmy, píše agentura Reuters.

„Každý den se objeví nové úsilí této administrativy, jak bránit Kongresu v činnosti. To je neslýchané. Mluvili jsme dlouho o přicházející ústavní krizi a teď v ní jsme. Teď jsme v ústavní krizi,“ prohlásil šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler.

„Před chvílí jsem slyšel předsedu právního výboru mluvit o tom, že jsme v ústavní krizi. Tu ale vytváří výbor tím, že požaduje po ministrovi spravedlnosti věci, které nemůže poskytnout. Ústavní krizí je, že výbor žádá nejen přepisování práva, ale jeho překračování,“ reagoval republikánský člen právního výboru Sněmovny reprezentantů Doug Collins.

Žaloba je neobvyklá

Administrativa své rozhodnutí oznámila jen několik hodin předtím, než právní výbor Sněmovny reprezentantů podle očekávání podpořil žalobu na ministra spravedlnosti Williama Barra pro pohrdání Kongresem právě kvůli nedodání necenzurované Muellerovy zprávy. O žalobě bude rozhodovat celá dolní komora.

„Poprvé v historii Spojených států je tu prezident, který uplatňuje svou moc nad všemi aspekty běžného života Američanů, kteří si zaslouží být informováni,“ zdůraznila demokratka Sheila Jacksonová Leeová.

„Myslím, že je to celé o tom zničit Billa Barra, protože demokraté jsou nervózní z toho, že přijde na to, proč a z jakých důvodů celé tohle vyšetřování ve skutečnosti vůbec začalo,“ míní republikán Jim Jordan.

Spor týkající se Barra může teoreticky vyústit v civilní žalobu, která může skončit pokutou či trestem vězení. Takový závěr ale analytici nepředpokládají.

Ministr Barr, který Muellerovu zprávu o vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v rozsahu 455 stran v dubnu zveřejnil se začerněnými pasážemi, dosud všechny žádosti kongresových demokratů o poskytnutí plné verze zprávy ignoroval. Sněmovní výbor se proto rozhodl pro komplikovanou a nepříliš využívanou cestu žaloby.