Při střetu s Madurovými jednotkami zemřela mladá žena. Přes sto lidí je zraněných

Tisíce lidí zaplnily ve středu ulice Caracasu při protestech na podporu opozičního lídra Juana Guaidóa, který vyzval ke generální stávce a svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Během střetů mezi demonstranty a prorežimními silami zemřela mladá žena a 130 lidí bylo zraněných, informovala agentura AFP. Maduro oznámil potlačení pokusu o puč a opozici vzkázal, že bez váhání nechá uvěznit všechny „zrádce“.

Video Zprávy ve 12
video

Guaidó vyzval ke stávkám, nemá ale podporu armády

Guaidó, jehož více než padesát zejména amerických a evropských zemí uznává za prozatímního prezidenta, vyzval armádu a lid ke svržení socialistické Madurovy vlády. Na Guaidóovu stranu se přidala skupina vojáků, naprostá většina armády je však nadále věrná Madurovi, což je pro budoucnost jeho režimu klíčové.

Socialistický vůdce, jehož opozice viní z násilného potlačování protestů a zbídačení vlastního národa, odmítá výzvy k novým volbám a Guaidóovu snahu označuje za pokus o převrat podporovaný ze zahraničí.

„Pokud to justice nařídí, tak bez jakéhokoli zaváhání pošlu za mříže osnovatele zločinného převratu,“ řekl Maduro svým stoupencům shromážděným na manifestaci u příležitosti prvomájových oslav u prezidentského paláce.

Na jiných místech Caracasu naproti tomu byly místo souhlasných ovací slyšet výstřely a křik demonstrantů. Ve čtvrti Chacao bylo při střetech s provládními silami zraněno 46 lidí, z toho dva střelnou zbraní. Sedmadvacetiletá Jurubith Rausseová svému zranění v nemocnici podlehla, informovala opoziční lidskoprávní organizace OVCS.

Stovky lidí se během středečního protestu pokusily zablokovat také silnici na východě Caracasu poblíž vojenské letecké základny La Carlota. Při střetech s polovojenskými jednotkami Madurových stoupenců bylo zraněno 27 lidí, z toho nejméně jeden člověk byl postřelen. Po celé zemi bylo podle zmíněné organizace zraněno více než 130 lidí.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu prohlásil, že jsou USA připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout. Podobnou možnost naznačila také Brazílie. Rusko, které stejně jako Čína v současné krizi stojí na straně venezuelského prezidenta, varovalo, že tento krok bude mít pro USA vážné následky.

Krize ve Venezuele začala letos v lednu. Parlament, v němž má většinu pravicová opozice vedená Guaidóem, odmítl uznat výsledek prezidentských voleb, v nichž v prosinci 2018 obhájil svůj mandát Maduro. Poslanci pak prohlásili prozatímním prezidentem svého předsedu Guaidóa.

Světové společenství se v hodnocení událostí rozdělilo. Rusko, Čína, Írán, Turecko, Kuba nebo Bolívie stojí za Madurem. Naopak většina evropských zemí včetně Česka, Spojené státy, Brazílie, Argentina, Kolumbie a další jihoamerické státy považují za legitimní hlavu státu Guaidóa.