Slovenská prokuratura přiznala chyby ve vyšetřování některých kauz, o kterých psal Kuciak

Při vyšetřování únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové nastal výrazný posun, řekl slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. Cílem útoku byl podle něj patrně pouze Kuciak, a nikoliv Kušnírová. Čižnár také uvedl, že prokuratura a policie pochybily při vyšetřování několika kauz spojovaných s italskými podnikateli, o kterých Kuciak ve svém nedokončeném článku psal.

Video Zprávy v 16
video

Zpravodaj ČT Mathé: Profil zločinu vytvořili podle Čižnára renomovaní specialisté

„Podstatně se zúžily vyšetřovací verze. Téměř s jistotou se ustálilo, že objektem útoku byl pouze pan Kuciak a nebyla to jeho přítelkyně. Tento útok byl směřován výlučně na něj,“ uvedl Čižnár. Dodal, že Kušnírová byla „v nesprávné době na nesprávném místě“.

Dvojice byla zastřelena v jejich domě nedaleko Trnavy na západě Slovenska. Slovenská policie už krátce po vraždě jako nejpravděpodobnější motiv vraždy označila Kuciakovu investigativní práci.

Čižnár odmítl sdělit podrobnosti o postupu vyšetřování vraždy s odůvodněním, že nechce pachateli sdělovat informace, které vyšetřovatelé shromáždili.

Vražda Kuciaka a Kušnírové vyvolala v zemi politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica a výměnu vlády, ve které ale zůstala většina ministrů Ficova kabinetu. 

Kvůli chybám ve vyšetřování skončil prokurátor

Generální prokuratura podle Čižnára také zjistila, že policie a prokurátoři pochybili v devíti ze zkoumaných 56 trestných případů, jež se týkaly osob a firem, o nichž ve svém nedokončeném článku psal Kuciak. 

V materiálu se novinář věnoval aktivitám italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojují s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na Ficovy blízké spolupracovníky.

„Nemáme se čím chlubit. Z devíti (pochybení) byla jedna chyba procesní, v osmi byly chyby skutkové – buď věci byly odmítnuty předčasně, nezákonně a některé z důvodů, které nechápu ani já,“ řekl Čižnár.

Dodal, že kvůli zmiňovaným pochybením složil funkci jeden prokurátor a vůči dalšímu byl podán návrh na odvolání. Šlo o pochybení například v případech podezření z daňových deliktů, kauzy budou znovu otevřeny.