Slovenský parlament vyslovil důvěru nové vládě

Slovenský parlament pozdě večer podle očekávání vyslovil důvěru nové vládě Petera Pellegriniho, kterou vytvořila dosavadní koalice po demisi bývalého premiéra Roberta Fica. Kabinet po dvoudenní rozpravě o jeho programovém prohlášení při hlasování podpořilo 81 ze 144 přítomných poslanců, tedy potřebná nadpoloviční většina.

Video Studio 6
video

Pellegriniho vláda dostala důvěru

V nové vládě, která vznikla dva roky před řádným termínem parlamentních voleb, zůstala většina ministrů předchozího kabinetu. K výměnám došlo na postech premiéra, vicepremiéra pro investice a informatizaci a také ministrů vnitra, spravedlnosti, kultury a zdravotnictví.

Kromě poslanců vládních stran – Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd – kabinet při hlasování podpořili i tři nezařazení poslanci, kteří již dříve často hlasovali s koalicí.

V rozpravě k návrhu na vyslovení důvěry vládě nevystoupil žádný koaliční poslanec. Opoziční poslanci upozorňovali kromě jiného na údajné přešlapy dosavadní koalice a neřešení různých kauz, kritizovali také převzetí programu předchozí vlády bez jeho aktualizace.

Obměněný kabinet je připraven okamžitě se pustit do práce, uvedl už dříve Pellegrini. Za zásadní povinnost nové vlády označil vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která vyvolala v zemi politickou krizi a vyústila v demisi Fica. 

Vládní program je takřka stejný jako ten, který přijala Ficova vláda ještě v roce 2016. „Programové prohlášení nové vlády přebírá cíle a plány předchozí vlády. Je to logické, protože programové cíle zůstávají nezměněné. Předchozí kabinet navzdory jen dvouleté době vládnutí vícero cílů splnil,“ řekl dříve před poslanci Pellegrini.

Trojnásobný premiér Fico rezignoval v polovině března v zájmu vyřešení politické krize, která na Slovensku vznikla po vraždě Kuciaka a jeho partnerky. 

Opozice během politické krize požadovala vypsání nových voleb jako řešení krize důvěry lidí ve stát. Novými volbami původně podmínila nejmenší vládní strana Most-Híd své setrvání v koalici. Nakonec ale Most-Híd souhlasil s vytvořením nové vlády. Slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval členy nové vlády minulý týden. 

Proti Ficově vládě či za předčasné volby opakovaně demonstrovaly v různých městech na Slovensku po vraždě Kuciaka a jeho partnerky desítky tisíc lidí. V zemi pod Tatrami šlo o největší protestní shromáždění od takzvané sametové revoluce v roce 1989.