Vývoj událostí okolo vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky
- 26. února média informovala o vraždě investigativního reportéra Jána Kuciaka (27), který pracoval pro on-line zpravodajský portál Aktuality.sk, a jeho partnerky.
- Skutek se podle slovenského generálního prokurátora Jaromíra Čižnára zřejmě stal ve čtvrtek 22. února večer. Oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou. Policejní hlídka našla těla v novinářově bydlišti v západoslovenské obci Veľká Mača nedaleko Trnavy v neděli 25. února. Policii zavolala matka Kuciakovy přítelkyně, které se nedařilo několik dní s dcerou spojit. Vražednou zbraň policie nenašla.
- Policie za nejpravděpodobnější motiv vraždy označila reportérovu práci. Patrně první vraždu novináře v novodobých slovenských dějinách odsoudili slovenští politici, špičky EU i český premiér Andrej Babiš. Slovenská vláda vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou k dopadení vraha.
- Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar řekl novinářům, že případ má určitý přesah do Česka. Oznámil, že Slovensko již navázalo spolupráci s policejními sbory v Česku, Itálii a také s Europolem.
- Portál Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, napsal, že Kuciak se naposledy věnoval článku o podnikatelských vazbách Ficovy asistentky Márie Troškové a bývalého poslance Ficovy strany Smer-sociálna demokracia a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, který byl prý napojen na italskou mafii 'Ndrangheta. Portál také napsal, že na východním Slovensku podnikají zástupci několika rodin z prostředí italské Kalábrie, včetně klanu Vadaly, a spojují je aktivity v zemědělství, na které pobírají miliony eur na dotacích. Fico se svých spolupracovníků zastal.
- Podle serveru Respekt.cz je zmíněným přesahem do ČR míněna novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová, která s Kuciakem na článku o vazbách Ficova okolí na osoby blízké mafii spolupracovala. Podle serveru je proto pod policejní ochranou.
- 28. února oznámil slovenský ministr kultury Marek Maďarič demisi. Na tiskové konferenci řekl, že se nedokáže vyrovnat s tím, že za jeho působení v ministerském postu byl zavražděn novinář.
- Do vyšetření případu opustili svá místa Jasaň a Trošková. Jejich odchod požadovala opozice, ke které se přidala i koaliční strana Most-Híd. Bezpečnostní prověrku Jasaně začaly zkoumat slovenské úřady.
- Premiér Fico obvinil opozici, že téma vraždy novináře a jeho partnerky zneužívá v politickém boji s cílem převzít moc.
- Dvojnásobná vražda přivedla v pátek 9. března do ulic slovenských měst tisíce lidí. V největších protestech od roku 1989 žádali především konec ministra vnitra Roberta Kaliňáka i premiéra Roberta Fica. Média začala spekulovat že dění vyvrcholí koncem kabinetu.
- Objevily se i výtky vůči vyšetřování. Slovenská společnost pro soudní lékařství zkritizovala, že k ohledání ostatků zavražděných nebyl přizván expert v oboru. Slovenská policie potvrdila, že na místě byl „v plném rozsahu“ přítomen i šéf protikorupční policejní jednotky Róbert Krajmer, který je spojován s oligarchou Norbertem Bödörem, švagrem policejního prezidenta Tibora Gašpara. Sám Gašpar přitom tvrdil, že Krajmer na místo činu nevstupoval.
- V pondělí 12. března oznámil svou rezignaci ministr vnitra Robert Kaliňák. Jeho odstoupení v souvislosti s řešením situace po vraždě novináře Jána Kuciaka žádala koaliční strana Most-Híd i tisíce lidí v ulicích, obměnu kabinetu navrhoval i prezident Andrej Kiska.