Marián Kočner vyžaduje podle znalkyně obdiv a poslušnost. Hrozí mu doživotí

Zpravodaj ČT na Slovensku: Kočner je podle znalkyně egocentrik (zdroj: ČT24)

Egocentrikem s narcistickými rysy nazvala znalkyně slovenského podnikatele Mariána Kočnera, který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Nápravu Kočnera pro případ uznání viny považuje za možnou. Znalkyně Elena Fortis to uvedla v posudku, kterým se v pondělí v případu Kuciakovy vraždy zabýval soud. Pokud Kočner skutek spáchal, nejpravděpodobnějším motivem jeho jednání byla podle ní skutečnost, že Kuciakova investigativní práce ohrožovala snahu Kočnera udržet si životní styl, majetkové poměry a společenský vliv.

Kočnerovi v případě prokázání viny hrozí až doživotí. To ovšem lze podle slovenského zákona uložit jen tehdy, pokud neexistuje naděje na nápravu pachatele uložením trestu 25 let ve vězení.

„Je sebejistý, lehkovážný a troufalý. Egocentrická osobnost s narcistickými rysy, má zvýšenou potřebu získat ocenění, obdiv,“ napsala o Kočnerovi znalkyně Elena Fortis v posudku. Obžalovaného také označila za konfliktní typ, který se lehce uráží a který má sklony přetvařovat se, aby se jevil v lepším světle. Obdiv a poslušnost ostatních mu podle posudku pomáhají zachovat sebeúctu.

Z nahrávek a z přepisů komunikace Kočnera, které dříve unikly do médií, vyplývá, že Kočner měl kontakty na bývalého generálního prokurátora, politiky či soudce, což výměnou za úplatky využíval k prosazení svých záměrů.

Podle obžaloby si Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Spolu s Kuciakem byla v jeho domě v únoru roku 2018 zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. Dvojnásobná vražda vyvolala mohutné protivládní protesty a politickou krizi, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Vrah byl nepravomocně odsouzen na 23 let

K vraždě zmíněné dvojice a také jednoho podnikatele se letos v lednu u soudu přiznal jeden z původně pěti obviněných v případu Kuciakovy vraždy, bývalý voják Miroslav Marček. Za to byl zatím nepravomocně odsouzen na 23 let ve vězení. Už loni další obviněný, zprostředkovatel Kuciakovy vraždy Zoltán Andruskó, v rámci řízení o uzavření dohody o vině a trestu přistoupil na trest 15 let vězení.

Soudní líčení v případu Kuciakovy vraždy u Specializovaného trestního soudu pokračuje kromě Kočnera i s dvěma dalšími obžalovanými. Podle prokuratury objednávku reportérovy vraždy Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem. Kočner, Szabó a Zsuzsová vinu odmítli.

Alena Zsuzsová si stěžovala na údajnou podjatost senátu i způsob, jak o procesu informují média. Soud se ale její námitkou odmítl zabývat.

Události: Marián Kočner u soudu (zdroj: ČT24)