Bývalý slovenský prokurátor Trnka byl postaven mimo službu. Udržoval kontakt s Kočnerem

Více než desetina z celkového počtu zhruba 1400 soudců na Slovensku ve společném prohlášení vyzvala své kolegy, kteří jsou podezřelí z korupce, zneužívání funkce a propojení na „mafiánské prostředí“, aby až do vyšetření svých případů požádali o postavení mimo službu. Mimo službu byl ve čtvrtek postaven i bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka. Ten je známý svými kontakty s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár svému předchůdci Trnkovi pozastavil výkon funkce poté, co do médií unikla nahrávka z rozhovoru mezi Trnkou a Kočnerem, podle které Trnka v minulosti patrně bral úplatky a snažil se s dalšími dvěma osobami prodat šéfovi finanční skupiny Penta Jaroslavu Haščákovi kopii nahrávky z korupční aféry Gorila.

Tu si prý u Trnky odložil právě Kočner. Kauza Gorila se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků Pentou v letech 2005 až 2006, Penta nekalé jednání dlouhodobě popírá. Unikla také videonahrávka, která podle médií ukazuje, že Kočner instaloval v Trnkově kanceláři kameru.

Kvůli komunikaci s Kočnerem letos na jaře rezignoval náměstek slovenského generálního prokurátora Peter Šufliarsky. Už v lednu Čižnár odvolal jiného svého náměstka Reného Vaneka, a to kvůli tomu, že Vanek komunikoval s jednou z obviněných v případu Kuciakovy vraždy.

 Řada soudců ve čtvrtek ve společné výzvě žádá kolegy, u kterých panuje podezření z napojení na mafiány, aby nesoudili.

„Jsme hluboce znepokojeni podezřeními vůči několika aktivním soudcům z jejich propojení s mafiánským prostředím, z korupce a zneužívání funkce soudce, které postupně pronikají na veřejnost a traumatizují celou společnost,“ píše se v prohlášení, pod kterým je podle slovenských médií dosud podepsaných přibližně 170 lidí.

Slušní soudci podle prohlášení negativně vnímají stávající justiční skandály, které zpochybňují důvěryhodnost celého soudcovského stavu. Pokud jejich podezřelí kolegové nepožádají o přerušení výkonu funkce, měla by je mimo službu postavit soudcovská samospráva, žádají signatáři.

Aféru ohledně podezření z korupce a z ovlivňování slovenských soudců spustily informace, které policie zajistila v Kočnerově mobilním telefonu. Kočner je obžalovaný i z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Kontroverzní podnikatel byl v čilém kontaktu s bývalým generálním prokurátorem, dále s politiky či soudci, kteří podnikateli podle uniklé komunikace patrně také pomáhali v jeho soudních kauzách výměnou za úplatky. Slovenská policie ještě v srpnu několika představitelům slovenské justice, včetně soudců, zajistila mobilní telefony.

Po propuknutí aféry v září odstoupila náměstkyně ministra spravedlnosti Monika Jankovská, která si podle médií vyměnila s Kočnerem tisíce zpráv. Jankovská naopak tvrdila, že s Kočnerem nekomunikovala.

Po odchodu z vedení ministerstva se do taláru nevrátila, minulý týden jí disciplinární senát pozastavil výkon funkce. Ze stejného důvodu přestali soudit nebo požádali o pozastavení funkce další tři soudci. Disciplinární stíhání hrozí i několika dalším.

Slovenští soudci hromadně nespisují prohlášení často. Před deseti lety tímto způsobem ale kritizovali stav slovenské justice. Rozhodli se k tomu po nástupu někdejšího ministra spravedlnosti Štefana Harabina na funkci předsedy nejvyššího soudu.

Nynější soudce nejvyššího soudu Harabin, který letos neuspěl v přímých prezidentských volbách a který hodlá kandidovat v nadcházejících parlamentních volbách, tehdy využíval disciplinární řízení vůči svým kritikům.