Slovenská policie zabavila mobil náměstkyni ministra spravedlnosti. Podle médií ji podezírá z kontaktu s Kočnerem

13 minut
Události, komentáře: Případ Moniky Jankovské a komentář slovenského sociologa Martina Bútory
Zdroj: ČT24

Slovenská vláda zatím nehodlá odvolat náměstkyni ministra spravedlnosti Moniku Jankovskou, které policie minulý týden zabavila mobilní telefon. Podle slovenských médií zajistila i telefony několika okresním a krajským soudcům v Bratislavě. Podle listu Denník N se kriminalisté zaměřili na osoby, které prostřednictvím šifrované komunikace byly v kontaktu s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem obviněným z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Kriminalisté při vyšetřování tohoto činu získali informace o další trestné činnosti.

Odvolání Jankovské požaduje opozice. Naopak předseda největší vládní strany Smer-SD a expremiér Robert Fico se k této otázce ale odmítá vyjádřit. Zbylé dvě koaliční strany, Slovenská národná strana (SNS) a Most-Híd, to považují za vnitřní záležitost Smeru-SD. K rezignaci vyzvala Jankovskou i prezidentka Zuzana Čaputová.

Premiér a místopředseda Smeru-SD Peter Pellegrini řekl, že se podle něj Jankovská stala předmětem politického zápasu. „Je na jejím zvážení, zda tato situace pomáhá jí osobně nebo straně, která ji do této funkce nominovala,“ řekl. Zároveň ale dodal, že nelze soudit na základě novinových článků a že jednoznačný postoj k Jankovské zaujme tehdy, pokud by se prokázalo její provinění proti pravidlům chování vysoké státní úřednice.

Policie zabavila Jankovské telefon minulý čtvrtek. „Resort potvrzuje informaci, že Jankovská odevzdala svůj telefon policii,“ uvedla tehdy mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Drobová. Dodala, že Jankovská je připravena poskytnout součinnost vyšetřovatelům.

Policie pouze sdělila, že vykonala „četné zajišťovací úkony v trestní věci týkající se korupční trestné činnosti a zneužívání pravomocí veřejného činitele“. Elitní prokurátoři předtím k postupu ve vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho partnerky informovali, že získali i poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.

Kvůli pozici na ministerstvu spravedlnosti má Jankovská přerušený výkon funkce soudkyně. Letos neuspěla v kandidatuře na pozici ústavní soudkyně. Denník N napsal, že policie zabavila také mobilní telefon její sestry, která je rovněž soudkyní. Podle slovenských médií zabavila policie telefony i prokurátorovi a několika soudcům, kteří měli na starosti Kočnerovy případy. 

Smer je i přes aféru nejpopulárnější

„Jsme v další fázi. Ta znamená, že vyšetřovatelé, policie i prokuratura přece jen mají volnější ruce. Na to Slovensko dlouho čekalo,“ zhodnotil postup vyšetřování slovenský sociolog, bývalý politik, kandidát na prezidenta a diplomat Martin Bútora. „Je děsivé, co všechno vyplouvá na povrch,“ dodal s odkazem na napojení mafie na státní struktury.

Smer-SD i přes aféru stále vede ve volebních průzkumech. Podle Bútory to je tím, že mnoho Slováků zlomilo nad politiky hůl a považuje je všechny za pošpiněné. Společnost je k tomu velmi citlivá na to, co jí stát zabezpečuje v sociální oblasti. „Jsou ochotní se přiklonit k těm, kteří jim obrazně řečeno něco dají. A strana Smer a bývalý premiér Fico dělají vše pro to a využívají všechny prostředky, aby takovou nabídku obhospodařili pro co nejširší veřejnost,“ myslí si sociolog.

Média: Kočner měl informace z vyšetřování

Slovenská média mezitím zveřejnila informace z komunikace Kočnera prostřednictvím šifrované mobilní aplikace, k jejímuž obsahu se dostali vyšetřovatelé v mobilním telefonu podezřelého. Z obsahu zpráv například vyplývá, že Kočner měl po zastřelení Kuciaka informace o průběhu vyšetřování vraždy a že z policie mu někdo donášel i ohledně prověřování jeho podnikatelských kauz.

Informace podle Denníku N vyplývají z Kočnerovy komunikace s Alenou Zsuzsovou, která je rovněž obviněna kromě jiného v případu Kuciakovy vraždy, a také s podnikatelem Norbertem Bödörem. Bödör je příbuzným bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara, jenž musel z čela policie odejít po Kuciakově vraždě. V komunikaci Kočner zmiňoval i představitele justice.

Aktuality.sk: Kočner mluvil o Jankovské jako o své „opičce“

Podle webu Aktuality.sk se měl Kočner v komunikaci s Zsuzsovou vyjádřit, že Monika Jankovská je „jeho opička“ a může ji dosadit do čela ministerstva spravedlnosti. Jankovská nechtěla na komunikaci Kočnera se Zsuzsovou reagovat. 

Informace z Kočnerovy komunikace podle médií také odhalily kontakty podnikatele na předáky vládních stran, kteří ale spojení s Kočnerem popřeli.

Loni na jaře měl zase Kočner podle médií předem informace, že ho navštíví policisté v souvislosti s vyšetřováním padělání směnek. V této věci byl Kočner spolu s bývalým ministrem hospodářství Pavolem Ruskem později obžalován, soudní líčení začalo letos v červenci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělské ministerstvo pro ekologický přechod, které má v gesci energetiku, uvedlo kolem 21:00, že se daří pokrývat 35 procent poptávky. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
13:48Aktualizovánopřed 10 mminutami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 20 mminutami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
08:15Aktualizovánopřed 26 mminutami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 31 mminutami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 35 mminutami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 39 mminutami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 1 hhodinou

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 2 hhodinami
Načítání...