Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vybídla náměstkyni slovenského ministra spravedlnosti Moniku Jankovskou k rezignaci. Té policie minulý týden zabavila mobilní telefon, protože ji podle médií podezírá z toho, že si psala s podnikatelem Mariánem Kočnerem obviněným z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Čaputová také prohlásila, že spravedlnost se na Slovensku stala zbožím a že si ji někteří lidé dokázali pro sebe koupit.
Spravedlnost byla na Slovensku zbožím, řekla Čaputová. Jankovskou vyzvala k rezignaci
„Pokud mají orgány činné v trestním řízení důvod zajímat se o komunikaci náměstkyně s podezřelým z objednávky vraždy a obžalovaným z jiných trestných činů, je neobhajitelné nadále setrvávat v jedné z nejvyšších pozic na ministerstvu spravedlnosti,“ uvedla prezidentka.
„Bylo to vystoupení jasné, rázné a argumentačně podpořené,“ zhodnotil slovenský sociolog, bývalý politik, kandidát na prezidenta a diplomat Martin Bútora. Dodal, že prezidentčina konkrétní doporučení pro další činy politiků jsou na hraně pravomocí hlavy státu.
Podle slovenských médií si Jankovská, kterou za náměstkyni navrhla nejsilnější vládní strana Smer-SD, v minulosti vyměnila s Kočnerem více než tisíc zpráv. Kočner ji zase v komunikaci s jinou obžalovanou v případu Kuciakovy vraždy podle médií označil za svou opičku. Policie zabavila mobil náměstkyně minulý týden, stejně jako několika soudcům.
Jankovská v neděli večer na sociální síti napsala, že s Kočnerem nekomunikovala a že s ním ani nebyla v kontaktu. Slovenská média už spekulovala, že například mohla odevzdat policii jiný mobilní telefon, kde aplikaci na šifrovanou komunikaci nemá, nebo aplikaci znovu nainstalovala a obdržela tak nový identifikační kód.
Čaputová vyzvala ke změnám v justici
„Obraz doby, kterou jsme žili a kterou stále žijeme, nás v posledních dnech stále více šokuje… Mluví o tom, že spravedlnost na Slovensku byla zbožím a že si ji jistí lidé dokázali pro sebe koupit. Že někteří lidé z institucí, které nás mají chránit (z policie, prokuratury, soudů), chránili je. Část lidí s nimi kolaborovala, sloužila zločinu a část lidí tento stav tolerovala. Obojí je nepřípustné,“ řekla prezidentka v projevu.
Čaputová také vyzvala k zásadním změnám v justici a spravedlnosti. „Potřebujeme nejen nezávislou policejní inspekci, ale také funkční disciplinární soudnictví a efektivní systém profesní etiky,“ dodala s tím, že by se nad sebou měli zamyslet i samotní představitelé justice.
Prezidentka vyzvala k rychlému a objektivnímu vyšetření vraždy a žádá důvěryhodné vysvětlení, „proč a z čí iniciativy byli lustrováni nejen novináři, ale i státní zástupci, kteří se vyšetřování vraždy věnují“. Sestavování pavouků s citlivými informacemi o příbuzných podle ní působí jako zastrašování a nápadně připomíná praktiky minulosti.
Obsah Kočnerovy komunikace prostřednictvím šifrované mobilní aplikace získali slovenští kriminalisté z jeho mobilního telefonu při vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně. Elitní prokurátoři ještě před zajištěním mobilních telefonů Jankovské a několika soudců vybídli ty, kteří s podnikatelem komunikovali, aby se dobrovolně přihlásili. Uvedli také, že mají poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.