Kočner trvá na nevině v případu vraždy Kuciaka a jeho snoubenky. „Co bych tím získal,“ řekl

Lítost nad násilnou smrtí slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vyjádřil ve čtvrtek u soudu podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z toho, že si vraždu objednal. Vinu znovu odmítl. „Co bych tím získal, vždyť je dalších sto novinářů, kteří ho zastoupí,“ řekl.

„Je mi upřímně líto, co se stalo Jánu Kuciakovi a jeho přítelkyni. Nikdo snad nemůže uvěřit tomu, že bych já dal tyto dva mladé lidi odpravit ze světa jen proto, že Ján Kuciak o mně psal a psal věci, které jsem vyvrátil,“ uvedl Kočner u soudu. 

Kuciakovu vraždu si podle obžaloby objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle obžaloby Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Zoltánu Andruskóovi, který najal Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Miroslavem Marčekem. Kromě Kočnera vinu dříve odmítli Szabó i Zsuzsová. Dva z původně pěti obviněných v případu, včetně vraha Kuciaka a Kušnírové, se dříve doznali.

Vražda investigativního novináře vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra šéf sociálních demokratů (Smer-SD) Robert Fico.

V čele kabinetu ho nahradil místopředseda Smeru-SD Peter Pellegrini, jehož vládu po porážce Ficovy strany v letošních parlamentních volbách vystřídala čtyřčlenná koalice pod vedením premiéra Igora Matoviče.

Případ pomohla objasnit dvě doznání

Zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó po svém zadržení spolupracoval s policií a loni v rámci řízení o uzavření dohody o vině a trestu přistoupil na trest 15 let vězení.

Druhým doznaným byl Miroslav Marček – letos v lednu se přiznal, že Kuciaka a Kušnírovou v jejich domě v únoru 2018 zastřelil. Kromě toho také uvedl, že v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára. Soud první instance mu za to uložil 23 let vězení. Verdikt ale není pravomocný, prokurátor ohlásil odvolání k nejvyššímu soudu. Pro Marčeka žádal 25 roků.

Horizont ČT24: Marček se přiznal k vraždě Kuciaka a jeho partnerky (zdroj: ČT24)

Kočner Kuciakovi telefonicky vyhrožoval

Investigativní reportér Kuciak, který pracoval pro server Aktuality.sk, byl spolu se snoubenkou zastřelen 21. února 2018 ve svém domě ve vesnici Veľká Mača, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Kuciak často psal o případech, které souvisely s Kočnerem, jenž se dostal do povědomí v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí televize Markíza za pomoci pracovníků bezpečnostní služby.

Server Aktuality.sk loni v únoru zveřejnil nahrávku Kočnerova rozhovoru s Kuciakem, ve které Kočner 5. září 2017 novináři vyhrožoval. Kuciak proto téhož měsíce podal na podnikatele trestní oznámení.