Bývalý šéf civilní kontrarozvědky sledoval pro Kočnera novináře včetně Kuciaka, píše Denník N

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si před více než rokem najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně reportéra Jána Kuciaka, který byl letos v únoru spolu s přítelkyní zavražděn. Napsal to slovenský list Denník N, podle kterého to Tóth potvrdil při výslechu na policii. Tóth ale tyto informace později ve vyjádření pro média popřel. 

Peter Tóth na snímku z roku 1995
Zdroj: ČTK Autor: Jana Mišauerová

Z dřívějších nepotvrzených zpráv médií vyplývá, že vraždu Kuciaka si objednal právě Kočner, jenž podle dostupných informací v případu zatím nebyl obviněn.

Podle listu Tóth na policii vypověděl, že pro Kočnera za odměnu sledoval nejen Kuciaka, ale i Kuciakova kolegu z portálu Aktuality.sk, jakož i reportéry listu Denník N, Sme, dále šéfredaktora jednoho časopisu a další nejmenované novináře. Tóth se prý sám přihlásil na policii po zadržení čtyř osob, které policie na konci září obvinila v případu Kuciakovy vraždy.

Tóth zmiňované informace nejprve nekomentoval. „Nemám k tomu žádné stanovisko, nezajímá mě, co napsal Denník N,“ uvedl v reakci Tóth listu Sme, kde v 90. letech pracoval jako novinář. Později Tóth sledování novinářů popřel a řekl, že ve vyšetřovacím spisu se nenachází výpověď s jeho jménem a podpisem.

Kočner prý chtěl informace na diskreditační kampaň 

Ze sledování novinářů Tóth podle Denníku N vyhotovoval fotografie a videa. Policistům prý řekl, že o novinářích nezjistil nic skandálního a že objednávku zadal Kočner z důvodu přípravy diskreditační kampaně o reportérech.

Kuciak ale i další slovenská média v minulosti opakovaně psala o Kočnerových podezřelých obchodních transakcích. Podnikatel je od konce letošního června ve vazbě kvůli podezření z účasti na falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy Kč). Podezřelý je i z daňových deliktů.

Tóth také vypověděl o údajně blízkém vztahu Kočnera s jednou osobou ze zmiňované čtveřice obviněných v případu Kuciakovy vraždy, která je podezřelá jako zprostředkující objednavatelka zločinu.

Kočner loni v telefonickém rozhovoru Kuciakovi řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy. List Sme zase letos v květnu napsal, že Kočner sbírá důvěrné informace o jednom z jeho reportérů, který kvůli tomu podal trestní oznámení.