Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar skončí ve funkci. Odejde na konci května. Oznámil to slovenský premiér Peter Pellegrini. Gašpar krátce předtím označil volání po svém odvolání za hru emocí a vyvolávání falešného obrazu, že policie v zemi nepracuje správně. Sám rezignovat odmítl, ale uvedl, že bude respektovat, pokud ho ministr vnitra odvolá, nebo ho o rezignaci požádá.
Šéf slovenské policie na konci května odejde. Rezignace souvisí s vraždou novináře Kuciaka
Předseda vlády na tiskové konferenci mimo jiné sdělil, že se na tomto postupu dohodl s prezidentem Andrejem Kiskou. Podle premiéra se Gašpar stal „svorníkem útoků na celou policii“, uvedl zpravodaj ČT Lukáš Mathé a podotkl, že premiér mu zároveň několikrát poděkoval a chválil ho za jeho službu.
Gašpar dříve uvedl, že se v souvislosti s jeho osobou vyvolává falešný obraz toho, že policie v zemi nepracuje správně. Jako příklad lidí, kteří podle něj vytvářejí pseudodůvody, aby mohlo být jeho odvolání ospravedlněno, jmenoval Gašpar i prezidenta Andreje Kisku.
Demonstranti žádají i odchod zvláštního prokurátora
Ohradil se rovněž proti tvrzením, že je tím, kdo polarizuje společnost. „Pokud někdo polarizuje společnost prostřednictvím mé osoby, nejsem to já. Nejsem politik, jsem policejní profesionál,“ řekl a poznamenal, že již nerozhodují argumenty a zdravý rozum.
Gašparův odchod požadovali demonstranti, kteří se domáhají změn po dosud neobjasněné únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Protestující také chtějí, aby z funkce odešel zvláštní prokurátor Dušan Kováčik.
Současný šéf vnitra Tomáš Drucker (Smer-SD) v pondělí oznámil, že důvod ke zbavení Gašpara funkce nevidí, a proto odstoupí on sám. Prezident už přijal Druckerovu demisi. Vnitro teď povede premiér.
Gašparovo jméno je spojováno s exministrem vnitra Robertem Kaliňákem (Smer-SD). Ten z postu odešel poté, co se v zemi prohloubila politická krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Ficova vláda nakonec padla.
Rekonstrukcí koaliční vlády, v jejímž čele stanul Pellegrini, ale krize neskončila. Desetitisíce Slováků v neděli opět vyrazily do ulic, aby si vynutily vládní reformu a odchod Gašpara a zvláštního prokurátora Dušana Kováčika. Podle kritiků je Gašpar symbolem politického vlivu na výkon spravedlnosti.
Podle organizátorů protestů se řada věcí nezměnila. „Žádáme důsledné vyšetření vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové za účasti mezinárodního týmu,“ řekl nedávno člen organizačního týmu Juraj Šeliga. „I běžná zkušenost lidí s policií způsobila, že patříme k zemím s nejnižší důvěrou lidí v policii,“ upozornila během bratislavské demonstrace novinářka Zuzana Petková.
Kiska: Odvolat Gašpara je nutné kvůli obnově důvěry v policii
Za Gašparovo odvolání se opakovaně vyslovil i prezident Andrej Kiska. „Již při jmenování vlády a při rozhovoru s ministrem vnitra jsem řekl, že výměna klíčových lidí v policii, mezi které patří i policejní prezident, je klíčovou věcí k tomu, abychom mohli začít budovat důvěru lidí v policii. Nemáme šanci tuto důvěru vrátit, pokud nedokážeme v nejbližších dnech zrealizovat tak nesmírně důležitou věc, jakou je odstoupení policejního prezidenta,“ prohlásila před oznámením Gašparova odchodu hlava státu.
Prokuratura na konci března sdělila, že verzí je vícero a že žádná není považována za nejpravděpodobnější. Gašpar přitom dříve řekl, že nejpravděpodobnějším motivem zastřelení Kuciaka a jeho přítelkyně v jejich domě nedaleko Trnavy byla investigativní práce reportéra, jenž psal o vazbách italské mafie na politiky. Za pomoc s pátráním po vrahovi vypsala předchozí slovenská vláda odměnu milion eur (25,4 milionu korun).