První žaloba podle kontroverzního polského zákona o holocaustu. V Argentině použili špatnou fotografii

Polská konzervativní organizace Tvrz dobrého jména (Reduta Dobrego Imienia – RDI) podala první žalobu na základě kontroverzního zákona, který počítá až s tříletým vězením za připisování odpovědnosti za válečné zločiny „polskému národu nebo polskému státu“. Žaloba se týká článku na argentinském zpravodajském portálu Página12, informuje na svých internetových stránkách Gazeta Wyborcza.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

V článku na argentinském portálu Página12 se píše o pogromu v městečku Jedwabne z léta 1941, na němž se podíleli i Poláci. Text byl ovšem doplněn fotografií, na níž jsou mrtví bojovníci polského poválečného protikomunistického odboje.

„Spojení těchto dvou témat: informace o zločinu proti Židům v Jedwabném během nacistické okupace a vyobrazení padlých vojáků (protikomunistického odboje) je činností, která škodí polskému národu a narušuje dobré jméno polských vojáků,“ uvedla k žalobě na Páginu12 RDI, která si dala za cíl informovat o pomluvách namířených proti Polsku.

„Jde o cílené zneužití (informací), které má čtenáře utvrdit o polském antisemitismu,“ napsali také aktivisté z RDI.

Zákon, který vstoupil v platnost začátkem tohoto měsíce, způsobil krizi ve vztazích mezi Polskem a Izraelem. Izraelští představitelé i lidé, kteří holokaust přežili, mají podezření, že účelem tohoto zákona prosazovaného vládnoucí národně-konzervativní stranou Právo a spravedlnost je znemožnit diskusi o zločinech, jichž se za druhé světové války na Židech dopustili někteří Poláci. Polská vláda popírá, že toto by byl její záměr.

Konzervativní prezident Andrzej Duda zákon sice začátkem února podepsal, zároveň ho ale poslal k posouzení ústavnímu soudu.