Polský Sejm postavil formulaci "polské tábory smrti" mimo zákon, Izrael se ohradil

Izrael vyzval Polsko ke změně zákona, který staví mimo zákon tvrzení, že Polsko nese odpovědnost za zločiny proti lidskosti spáchané nacistickým Německem na jeho půdě. Premiér Benjamin Netanjahu nařídil izraelskému velvyslanci v Polsku, aby premiéru Mateuszi Morawieckému tlumočil jeho „silný nesouhlas s touto legislativou“. Návrh zákona ještě musí schválit senát a prezident.

Dolní komora polského parlamentu v pátek schválila návrh zákona, který za používání formulací jako „polské tábory smrti“ nařizuje až tříleté vězení. Podle Varšavy podobné výrazy naznačují, že Polsko je přinejmenším částečně odpovědné za tábory, kde nacisté vyvraždili miliony lidí, vesměs Židů.

„Zákon je neopodstatněný. Nikdo nemůže měnit historii a holocaust nemůže být popřen,“ prohlásil Netanjahu. 

Jak uvedlo polské ministerstvo zahraničí, trest za použití zmíněné formulace se bude uplatňovat v přesně vymezených situacích a jeho cílem je zabránit hanobení Polska. Kritika ale tvrdí, že legislativa by mohla zmrazit diskuse o dějinách, ohrozit svobodu projevu a otevřít dveře popírání holokaustu.

Mluvčí polské vlády Joanna Kopcińská napsala na Twitteru, že zákon má za cíl „ukázat pravdu o strašných zločinech spáchaných na Polácích, Židech a jiných národech, které byly v 20. století oběťmi brutálních totalitních režimů – německého nacistického režimu a sovětského komunismu“.