Na kurovické tvrzi odhalili židovský nápis ze 17. století. Napsalo jej nejspíš dítě

Další židovský nápis ze 17. století odhalili na tvrzi v Kurovicích na Kroměřížsku nadšenci, kteří pracují na obnově středověké stavby. Objevili jej na chodbě v prvním patře, jeho autorem je zřejmě dítě. 

Nápis ze 17. století vyrylo zřejmě dítě
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Vyrytý text na stěně zní „Napsal Josef, syn Šimšona“ a je asi dvacet centimetrů dlouhý. „Písmena jsou dva centimetry vysoká. Je to 110 centimetrů nad úrovní podlahy. Písmena jsou primitivní, neumělá. My se domníváme, že pravděpodobně se může jednat o nápis, který napsalo dítě,“ uvedl historik a památkář Karel Bartošek.

Podle předsedy Sdružení pro záchranu a obnovu Tvrze Kurovice Martina Maliny se nápis našel náhodou. „Objevila ho dívčina, která byla součástí týmu, který odkrýval vrstvy omítek na chodbě. Naštěstí si toho všimla včas a celý nápis se nám zachoval,“ řekl Malina.

Už před pěti lety se na stěně v druhém patře tvrze našly čtyři židovské nápisy, datované jsou do roku 1657. I v tomto případě jde o podpisy, ale pravděpodobně dospělých a vzdělaných mužů, kteří uvnitř tvrze žili. Jsou mnohem květnatější než nápis v prvním patře, autoři v nich vzdávají úctu předkům, obsahují i dataci vzniku.

Původně byly interpretovány jako citace z tóry, to se však podle Bartoška podařilo vyvrátit. Celý soubor nápisů nalezených na tvrzi považuje historik za unikátní. „Nikde jinde v České republice, na Slovensku a pravděpodobně ani v celé střední Evropě v jiném panském sídle nejsou,“ řekl Bartošek.

V tvrzi žili židé, kteří prchli z Ukrajiny

V Kurovicích zřejmě našli v druhé polovině 17. století útočiště židé z východní Evropy prchající před krvavým povstáním Bohdana Chmelnického. Tvrz tehdy byla součástí rozsáhlého panství hraběte Jana z Rottalu. Po třicetileté válce nejspíše potřeboval kvůli razantnímu úbytku obyvatelstva nové pracovní síly, využil tedy i prchající židy, které podle historiků dočasně ubytoval právě v tvrzi.

„Je pravděpodobné, že Rottal jim poskytl přístřeší a oni poté pracovali v Holešově,“ řekl dnes izraelský velvyslanec Daniel Meron, který spolu s Malinou a kurovickou starostkou Lenkou Koutnou nápis odhalil.

Židovská obec v Holešově existovala již v 15. století. V polovině 19. století žilo v Holešově zhruba sedmnáct set Židů, za druhé světové války ale komunitu vyvraždili nacisté. Odhalení nápisu bylo součástí 19. ročníku festivalu židovské kultury Ha-Makom.