Škodliviny v ovzduší na Karvinsku trojnásobně překročily limit, horší vzduch je i ve Zlínském kraji

V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky. Ve Věřňovicích na Karvinsku je imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, překonán více než trojnásobně. Podle infiormací Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ) tam v pátek ráno hodnota průměrných denních koncentrací dosahovala 169 mikrogramu na metr krychlový. Také ve Zlínském kraji se v noci na pátek zhoršily rozptylové podmínky.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Koncentrace polétavého prachu přesahují na severu Moravy hodnotu imisního limitu na většině měřicích stanicích, výrazně především na Karvinsku.

„Rozptylové podmínky budou zpočátku nepříznivé, postupně většinou dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat kolem hodnoty nebo nad hodnotou stanoveného imisního limitu,“ uvedli meteorologové.

Na zhoršené kvalitě ovzduší v Moravskoslezském kraji, které je dlouhodobě nejhorší v zemi, se podílí průmyslové podniky, doprava a lokální topeniště. Výrazné problémy jsou právě v topné sezoně. Roli hraje i poloha blízko Polska, odkud podle odborníků i kvůli povětrnostním podmínkám směřuje znečištění do Česka.

Rozptylové podmínky se zhoršily i ve Zlínském kraji

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu také ve Zlínském kraji překračují čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší imisní limit. A to ve Valašském Meziříčí, na obou stanicích ve Zlíně, v Uherském Hradišti i v Otrokovicích, těsně pod ním jsou na stanici v Kroměříži-Těšnovicích.

Nejvyšší denní hodnota polétavého prachu, 69,3 mikrogramu na metr krychlový, byla v pátek v osm hodin ráno naměřena ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Imisní limit je 50 mikrogramů. V Kvítkové ulici v centru Zlína byla ve stejném čase 67,2 mikrogramu, v Uherském Hradišti 64 mikrogramů, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 57,5 mikrogramu a v Otrokovicích na Zlínsku 53,7 mikrogramu. Těsně pod limitem byla čtyřiadvacetihodinová koncentrace v Kroměříži-Těšnovicích, a to 49,1 mikrogramu. 

Hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší činila v 08:00 na stanici v Uherském Hradišti 78,8 mikrogramu. V Kvítkové ulici ve Zlíně byla ve stejném čase 73 mikrogramů, v Těšnovicích 63 mikrogramů, pod zlínskými Jižními Svahy 60 mikrogramů, v Otrokovicích 47,2 mikrogramu a ve Valašském Meziříčí pouze 25 mikrogramů. Meteorologové očekávají, že přes den by se měly rozptylové podmínky v kraji postupně zlepšovat. 

Podle odborníků by lidé při zhoršených rozptylových podmínkách měli snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. Motoristům doporučují zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je také posilovat imunitu přísunem vitaminů.

Pokud by průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na některých stanicích překročily dva dny po sobě prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, museli by meteorologové vyhlásit smogovou situaci. Ve Zlínském kraji naposledy platila v druhé polovině loňského ledna.