Spáleniště v Českém Švýcarsku obsazují břízy, les se obnovuje před očima, popsal expert

7 minut
Jakub Hruška hovořil o výročí požáru v Českém Švýcarsku
Zdroj: ČT24

Spálená místa rok od vypuknutí největšího lesního požáru v historii Česka v Národním parku České Švýcarsko pokrývají především břízy, popsal přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Oblast je podle něj k velkým požárům náchylná i proto, že se zde pohybuje vysoký počet turistů. Národní park ale podle něj od požáru, jehož uhašení trvalo bezmála tři týdny, odvedl obrovský kus práce.

„Příroda s takovým požárem nemá žádný problém, oblast Českého Švýcarska hořela v posledních deseti tisících letech velmi často. Obnova lesa probíhá na to, že je to rok od požáru, doslova před očima,“ popsal Hruška.

Aktuálně podle něj nastupují takzvané pionýrské dřeviny, v případě Českého Švýcarska jde především o břízy. „Spáleniště okamžitě okupuje a velmi dobře tam roste, už teď je jasné, že jsou tam tisíce, desetitisíce nových bříz na hektar i v nejvíc spálených oblastech,“ přiblížil přírodovědec.

Obnova lesa v národním parku tak dle jeho názoru poběží velmi dobře. Příznivé podmínky pro vznik požáru panují v oblasti dle jeho slov posledních asi 15 let, a hořet tam může začít nejen v létě, ale i na jaře.

Vzdělávání návštěvníků

Za loňským obřím požárem vidí expert lidskou neopatrnost a upozorňuje, že kvůli atraktivitě pro turisty jich do Českého Švýcarska míří velké množství. „Vystřídá se tu obrovské množství návštěvníků, takže možnost (vzniku) požáru je tu mnohonásobně vyšší než v některých jiných oblastech Česka,“ zdůraznil Hruška.

Dodal, že na území národního parku je v důsledku rozsáhlého požáru mnohem rozvinutější protipožární ochrana, pracovníci parku dostali jasné instrukce, jak mají postupovat. Za nejdůležitější považuje v tomto ohledu vzdělávání či případné pokutování návštěvníků. „Park udělal strašné množství práce, o moc víc toho udělat nemůže,“ domnívá se přírodovědec.

Hasiči se dle něj musejí naučit lépe zvládat rozsáhlé lesní požáry, které se dají hasit efektivně pouze ze vzduchu. „A na to se musí hasičský záchranný sbor soustředit – aby byl právě na takovéto situace vybaven,“ nabádá Hruška.

S tím souhlasí i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který na tiskové konferenci k prvnímu výročí ničivého požáru v národním parku na česko-německém pomezí mimo jiné řekl, že ve vztahu k lesním požárům je třeba modernizovat postupy i techniku.

A protože se loni podle něj hašení ze vzduchu osvědčilo, má Česko na letošní sezonu požárů k dispozici kromě těch policejních i dva pronajaté vrtulníky Black Hawk s vaky o objemu 3000 litrů. Rakušan dodal, že stát chce pořídit další vrtulníky. Výhledově by tak Česká republika mohla být středoevropskou základnou pro hasební práce velkého rozsahu.

Nejrozsáhlejší lesní požár v zemi vypukl loni v noci na 24. července. Vystřídalo se u něj zhruba 6300 hasičů. S požárem zápolili 20 dní, v dalších týdnech požářiště o rozloze více než tisíc hektarů sledovali kvůli případným skrytým ohniskům. Kvůli požáru v Českém Švýcarsku policie obvinila jednoho muže z obecného ohrožení a poškození cizí věci. V případě prokázání viny mu hrozí až 15 let vězení.

7 minut
Výročí požáru v Českém Švýcarsku
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

NCOZ zasahuje ve třech krajích

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahuje na desítkách míst v Plzeňském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Ústecké krajské státní zastupitelství případ, který se týká daňové trestné činnosti, dozoruje. Detektivové zadrželi osm lidí, informovala ústecká náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Na případ upozornil server Novinky.cz, podle něhož se týká mimo jiné možného ovlivňování zakázek na ochranu objektů.
16:10Aktualizovánopřed 38 mminutami

Ve Vesně se naučila šít, to Pazdírkovou zachránilo před nasazením v továrně

Drahomíra Pazdírková nechtěla dělat v kvartě gymnázia reparát z matematiky a odešla do jedné z dívčích škol brněnské Vesny. Naučila se tam mimo jiné šít, což ji pravděpodobně zachránilo od totálního nasazení v továrně na letadla v Kuřimi, kde skončily její spolužačky z gymnázia. Pazdírková pracovala v krejčovské dílně, kde zašívala vojenské oblečení.
před 8 hhodinami

Národní archiv předal vzácné svazky, včetně poslední vůle Beneše

Národní archiv předal u příležitosti Mezinárodního dne archivů dva vzácné svazky. Spis, který obsahuje originál poslední vůle československého prezidenta Edvarda Beneše ze 40. let, putuje do Státního oblastního archivu v Třeboni. Vyšetřovací a soudní dokumenty týkající se politického procesu s profesorem Vladimírem Krajinou si převzal Státní oblastní archiv v Praze.
před 11 hhodinami

Tempo růstu cen nemovitostí zrychlilo

V prvních třech měsících letošního roku zrychlilo tempo růstu cen u všech typů nemovitostí – pozemků, rodinných domů i bytů. Právě byty přitom zdražily nejvíce – skoro o čtyři procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Oproti loňsku jejich ceny stouply o deset procent. V Praze a Brně zároveň roste zájem o takzvané mikrobyty s výměrou kolem dvaceti metrů čtverečních. Vyplývá to z indexu bydlení ČSOB.
před 20 hhodinami

Cizinec si za žhářský útok na dopravní podnik odpyká osm let vězení

Pražský městský soud poslal na osm let do vězení muže, který loni v červnu spáchal žhářský útok na pražský dopravní podnik. Kolumbijce Andrese Alfonsa de la Hoz de la Cruz zároveň vyhostil z Česka a uložil mu nahradit škodu ve výši zhruba 115 tisíc korun. Trestní senát tak schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Cizinec se přiznal, soud ho uznal vinným z teroristického útoku a z přípravy dalšího.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Jízdné ve Středočeském kraji zdraží

Středočeští zastupitelé schválili zvýšení jízdného veřejné dopravy ve kraji i v Praze. V létě budou rozhodovat ještě pražští radní, kteří už přislíbili souhlas. Důvodem zdražování je nárůst nákladů na provoz veřejné dopravy v posledních letech a předpokládaný růst výdajů v budoucnu, řekl krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN). Pro zdražení hlasovalo 33 z přítomných 60 zastupitelů, nepodpořili ho opoziční zastupitelé ANO, Stačilo! a SPD.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Vlček odmítl, že by korejská vláda měla zkomplikovat dostavbu Dukovan

Vláda nepochybuje o tom, že podíl českých firem na stavbě a provozu nových jaderných bloků v Dukovanech dosáhne slibovaných šedesáti procent z projektu. V současné době je smlouvami garantovaný třicetiprocentní podíl a další kontrakty by měly následovat, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Zároveň odmítl, že by projekt mohla zkomplikovat nová korejská vláda, stavba má podle něj podporu celého politického spektra Jižní Koreje.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Stavěl načerno, pak mu vadil hluk z hřiště. Soud se muže nezastal

Odvolací soud v Pardubicích zamítl žalobu Miloše Holečka na město Pardubice. Podnikatel, který si před lety bez stavebního povolení postavil vilu u parku Na Špici a pak ji jen díky vstřícnosti zastupitelů s obtížemi zlegalizoval, se domáhal toho, aby město zamezilo hluku ze sousedního hřiště, který ho údajně obtěžuje a působí jemu a manželce zdravotní obtíže. Okresní soud jeho žalobě vyhověl, pardubická pobočka krajského soudu ale měla opačný názor. Verdikt je pravomocný.
před 23 hhodinami
Načítání...