Rozhodnutí o vodní nádrži Skalička na Přerovsku se odkládá kvůli připomínkám k analýze

3 minuty
O vodní nádrži Skalička se rozhodne nejdříve za půl roku
Zdroj: ČT24

Rozhodnutí vlády o podobě vodního díla Skalička na řece Bečvě na Přerovsku se minimálně o půl roku odkládá. Stavba má být součástí protipovodňových opatření a chránit více než 100 tisíc tamních obyvatel před záplavami. Za zdržením jsou připomínky k analýze, která doporučila vybudování boční nádrže. Proti tomu se ale postavili někteří odborníci nebo místní.

Vodní nádrž Skalička by měla před velkou vodou ochránit například obyvatele Troubek na Přerovsku – obce, která se stala symbolem povodní v roce 1997. I když od tragických záplav už brzy uplyne čtvrt století, místní je mají stále v paměti. „Určitě se vzpomínky na ty události vracejí, samozřejmě, že každý chce být zabezpečený,“ řekl starosta Troubek Radek Brázda (STAN). 

Vedení Troubek už začátkem listopadu schválilo nový územní plán. Dokument počítá s protipovodňovou ochranou obce, jenže bez vodního díla Skalička nebude úplná. Nádrž má být součástí už dostavěných, budovaných anebo plánovaných opatření. Odborníci se však nemůžou shodnout na tom, jak má vypadat. Říjnová analýza doporučila, aby na řece nad Hranicemi vznikla boční nádrž, která by do Bečvy pouštěla vodu i během sucha.

„(Boční nádrž) má nejmenší vliv na okolní prostředí, zároveň má pozitivní vliv na okolní prostředí v některých aspektech, plní protipovodňovou funkci,“ řekl už v říjnu spoluautor analýzy odborníků z ČVUT Ladislav Satrapa.  

Olomoucká schůze řešení zatím nepřinesla

S analýzou nesouhlasí ministerstvo životního prostředí, které poslalo resortu zemědělství 32 zásadních připomínek. „Je to určitě neakceptace zákonem chráněných zájmů ochrany přírody a krajiny, je to i absence třetí části hydrogeologické studie,“ sdělil náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.

O podobě protipovodňové stavby na Přerovsku v pondělí na univerzitní půdě v Olomouci debatovala desítka akademiků, vodohospodářů i politiků. Řešení je ale zatím v nedohlednu.

„Nová vláda bude určitě podle mého názoru znovu otázky, které souvisejí s vybudováním buď suchého poldru nebo nádrže, konzultovat,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL). To ale může trvat minimálně půl roku.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

„Zkusil jsem na ni mluvit, nereagovala.“ Svědci popsali záchranu dívek na jihu Čech

Nejasnosti dál panují kolem víkendové záchrany dvou tonoucích dívek ve věku kolem patnácti let v Českých Budějovicích. Klíčový otazník je nad způsobem, jak se ocitly ve vodě. Zda uklouzly na namrzlé cestě, nebo šly po ledě a nevšimly si vysekaného otvoru pro otužilce, nebo k neštěstí došlo úplně jinak. Jedna z dívek zemřela, druhou se podařilo zachránit. Česká televize hovořila ve středu s profesionálním vojákem, který byl na místě jako první, událost popsali i zasahující policisté.
před 3 mminutami

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 8 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 12 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 14 hhodinami
Načítání...