Radní Zlínského kraje zrušili zakázku na projektanta nové nemocnice

Radní Zlínského kraje zrušili veřejnou zakázku na projektanta krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Novou nemocnici prosazoval bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), současné vedení kraje ale už dříve projekt kritizovalo a uložilo krajskému úřadu, aby nachystal materiál ke zrušení výběrového řízení. O samotném investičním záměru chce vedení kraje dál jednat.

Vizualizace nové krajské nemocnice ve Zlíně
Zdroj: Zlínský kraj

Zrušením veřejné zakázky na novou nemocnici podle hejtmana Radima Holiše (ANO) ušetří kraj finanční prostředky na projekční práce ve výši 350 milionů korun bez DPH, které může využít na jiné potřebné projekty a investice ve čtyřech stávajících nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně. „O zrušení zakázky na projektanta jsme rozhodli po zvážení všech okolností a shodě Rady Zlínského kraje,“ uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).

Zastupitelé stavbu nové nemocnice v minulém volebním období schválili, kraj pro ni vykoupil pozemky a připravil smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta, kterou však Čunek nepodepsal. Nové vedení kraje již po volbách avizovalo, že chce výběrové řízení zrušit, zrušením investičního záměru by se mělo podle programu zabývat zastupitelstvo za týden.

Tendr řešil antimonopolní úřad

Za vítěze zakázky na projektanta, do níž se přihlásily dvě firmy, vybrali dřívější krajští radní sdružení „Nová nemocnice - Zlín“. Dřívější předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl loni na konci října rozklad, který proces výběru projektanta napadal. Již dříve antimonopolní úřad rozhodl, že soutěž je v pořádku.

Proti podmínkám v zadávacím řízení soutěže podala námitku společnost JIKA-CZ, která poté také podala rozklad, následně i žalobu na rozhodnutí antimonopolního úřadu. V tendru podle jednatele firmy JIKA-CZ Jiřího Slánského vyhráli ti, kteří měli připravovat zadávací podmínky pro tuto soutěž. Předseda ÚOHS Petr Mlsna už dříve pochybení úřadu odmítl.

Nový hejtman se přiklání k variantě rekonstrukce

Hejtman Holiš dříve uvedl, že je pro dostavbu a rekonstrukci nynějšího areálu zlínské nemocnice, tedy pro variantu, kterou Čunek odmítal. Podle Čunka měla nová nemocnice stát osm miliard korun. Proti stavbě však byli i zástupci hnutí ANO, které bylo v minulém volebním období s lidovci v koalici, také někteří zástupci koaliční ODS, pro projekt naopak tehdy hlasovali někteří opoziční zastupitelé. Nová nemocnice byla hlavním tématem krajských voleb a v odporu proti ní se shodli zástupci nové koalice vítězného hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD.