Odcházející hejtman může podepsat zakázku na projektanta zlínské nemocnice. Soutěž byla podle úřadu v pořádku

Odcházející hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) může podepsat veřejnou zakázku na projektanta nové krajské nemocnice ve Zlíně. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad, který způsob výběru projektanta napadal. Zástupci vznikající nové krajské koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD Čunka opět vyzvali, aby projekt na výstavbu nemocnice nepodepisoval.

Jako vítěze zakázky za více než tři sta milionů, do které se přihlásily dvě firmy, vybrali krajští radní sdružení „Nová nemocnice - Zlín“. Proti podmínkám v zadávacím řízení soutěže však podala námitku společnost JIKA-CZ z Hradce Králové. Když antimonopolní úřad rozhodl, že soutěž na projektanta je v pořádku, podala firma na přelomu července a srpna proti tomuto rozhodnutí rozklad.

„Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve středu zamítl rozklad navrhovatele JIKA-CZ, s. r. o., proti prvostupňovému rozhodnutí ÚOHS, kterým byl zamítnut návrh proti postupu Zlínského kraje v zadávacím řízení Nová krajská nemocnice ve Zlíně – projektová dokumentace,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Petr Rafaj podle něj potvrdil správnost a zákonnost prvostupňového rozhodnutí, v němž ÚOHS nenašel důvodnost žádné z námitek.

Lhůty a další požadavky byly správné

„Úřad mimo jiné neshledal, že by došlo k namítanému zvýhodnění autora studie, k pochybení v nastavení lhůty pro podání nabídek, ve stanovení požadavku na lékařského manažera projektu, požadavku na referenční zakázky či projekční práce a EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí),“ vysvětlil Švanda.

Za diskriminační nebo netransparentní nelze podle ÚOHS považovat ani stanovení nabídkové ceny. „Úřad neshledal ani částečnou neurčitost poptávaného předmětu veřejné zakázky a rovněž nenašel pochybení v požadavcích zadavatele na technickou kvalifikaci a délce zadávací lhůty,“ doplnil mluvčí úřadu.

Čunek počká na názor právníků

Zástupci vznikající nové krajské koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD Čunka opět vyzvali, aby projekt na výstavbu nemocnice nepodepisoval. „Opakovaně jsme senátora Čunka vyzvali, aby nečinil v této záležitosti žádné další kroky a plně respektoval výsledky voleb. Teď už je to jen jeho osobní odpovědnost vůči kraji. Veškeré náklady, které tímto kraji způsobí, může v této chvíli investovat daleko lépe do boje s pandemií,“ uvedl krajský volební lídr ANO Radim Holiš, který by měl být novým hejtmanem.

Jiří Čunek řekl, že věc předá právníkům a počká na jejich právní názor. „Jsem pochopitelně velmi rád, dokonce nadšený z toho, že se ukázalo, že kraj vypisuje soutěže správným způsobem,“ řekl Čunek. 

Krajské zastupitelstvo opětovně schválilo stavbu nemocnice těsnou většinou v květnu. Podle Čunka by měla stát osm miliard korun. Odpůrci projektu poukazují na nejasnosti ve financování, podle některých by nemocnice nakonec mohla stát mnohem víc. Nelíbí se jim, že stejně obsáhlou studii jako na novou nemocnici nenechal kraj vypracovat na ověření nákladnosti původně plánované rekonstrukce a dostavby areálu současné zlínské nemocnice. Podle Čunka je výhodnější postavit novou nemocnici než rekonstruovat a dostavovat v původním areálu.

Odpůrci nemocnice opět neuspěli u soudu

Proti způsobu hlasování o nemocnici podal bývalý hejtman Libor Lukáš (dříve ODS, dnes Trikolóra) a další odpůrci stavby nemocnice kasační stížnost. Nejvyšší správní soud ji ale zamítl. Podle něj zastupitelstvo mělo ze zákona právo zařadit na svůj program tento bod na poslední chvíli, aniž by o tom předem informovalo občany.

Podle soudu nejde rozlišovat „závažné a méně závažné“ body jednání. „Moci soudní nepřísluší, aby doplnění nových bodů na program zasedání zastupitelstva označila za nezákonný zásah pouze z toho důvodu, že jde o body závažné, nejde-li o záměry, jež musejí být zveřejněny předem podle krajského zřízení,“ píše se v rozsudku. „Posouzení tvrzené ‚nečestnostiʼ tudíž nepřísluší soudům, nýbrž výhradně občanům, jimž je zastupitelstvo politicky odpovědné,“ uzavřel NSS. Kasační stížnost bývalého hejtmana proto zamítl a potvrdil tak závěry krajského soudu.

Libor Lukáš původně s dalšími třemi žalobci Jaromírem Bernátkem, Lubomírem Nečasem a Jiřím Procházkou podal ke krajskému soudu kvůli prosincovému jednání zastupitelstva dvě žaloby. V první se domáhali zrušení usnesení zastupitelstva, ve druhé se bránili proti „nezákonnému zásahu“ zastupitelstva do svých práv. Ani jedné krajský soud nevyhověl. V červnu zamítl NSS kasační stížnosti proti verdiktu o první žalobě. Teď zamítl i kasační stížnost Lukáše proti zamítnutí druhé žaloby.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 3 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 15 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 17 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...