Visegrádské metropole uzavřely Pakt svobodných měst

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) podepsal v Budapešti za české hlavní město Pakt svobodných měst. Praha jej uzavírá s metropolemi ostatních zemí Visegrádské skupiny, tedy s Budapeští, Bratislavou a Varšavou – dokument má posílit jejich spolupráci. Primátora kritizuje magistrátní opozice, podle níž se věnuje víc zahraniční politice než Praze.

Video Události
video

Události: Primátoři metropolí Visegrádské čtyřky podepsali dohodu o spolupráci

„Vzájemné vztahy se formalizují. Praha s Bratislavou, Varšavou i Budapeští spolupracuje již dlouhodobě, ale zatím to nemělo formální podobu. Metropole V4 jsou přirozenými partnery, sdílíme stejné hodnoty, všichni jsme například získali svobodu v roce 1989,“ řekl v pondělí Hřib.

Města si budou vyměňovat zkušenosti například v oblasti dostupnosti bydlení, v boji s klimatickými změnami nebo se stárnutím populace.

Hřib: Problémy s čerpáním evropských dotací nemá pouze Česko

Metropole budou chtít podle pražského primátora společně usilovat o přímé financování z evropských fondů. „Je nutné podpořit města, která jsou motory svých ekonomik či inovací,“ míní Hřib.

Problémy s čerpáním financí z eurofondů nemá podle Hřiba pouze Česko. Narážel mimo jiné na audit Evropské komise ohledně možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. „Podobné problémy řeší Maďarsko,“ poznamenal Hřib.

Dalším aspektem společné dohody je podle pražského primátora bránit šíření populismu. „S tím se potýkají všechny země,“ soudí.

Opoziční ANO primátora kritizuje 

Hřiba, primátora za Piráty, za jeho krok kritizuje v Praze opoziční ANO, tedy strana premiéra Babiše.

„Primátor se hodně věnuje zahraniční politice na úkor řešení problémů, které trápí Pražany. Tady mi připadá, že pakt bude podepsán spíš na efekt, vždyť jej kritizovali i někteří zástupci koalice,“ řekl poslanec a předseda pražských zastupitelů ANO Patrik Nacher.

Vedle paktu s metropolemi V4 se Praha chystá také podepsat partnerskou smlouvu s Vídní. S ní chce spolupracovat v dopravě, bydlení nebo v životním prostředí. Nyní je dokončován text smlouvy a výběr oblastí spolupráce.

V lednu příštího roku plánuje česká metropole podpis smlouvy s Tchaj-pejí. Naproti tomu Praha v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem, protože v ní nechtěla mít klauzuli, že uznává jednu Čínu.