Volby smetly i známé pražské starosty. Lomecký v Praze 1 ztratil, Petrus v Praze 8 nebude ani zastupitel

Ve stínu celoměstského thrilleru s takřka shodným výsledkem pěti stran zůstaly výsledky komunálních voleb v pražských městských částech. Řada známých starostů udržela své pozice, ale zdaleka ne všichni. V Praze 1 utrpěl po osmi letech porážku Oldřich Lomecký z TOP 09, nejvíce hlasů v městské části získalo hnutí Praha 1 sobě pod vedením Pavla Čižinského. Jeho bratr Jan pak na sousední sedmičce dosáhl s Praha 7 sobě ještě výraznějšího vítězství než minule.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Praha 1 poznala po roce 1993 celkem tři vítěze komunálních voleb.  Až do roku 2006 patřila radnice vždy ODS, která již na první pokus v roce 1994 získala více než 40 procent hlasů a ještě o dvanáct let později ji volilo 39 procent občanů.

Další dvoje volby patřily ale již TOP 09 pod vedením Oldřicha Lomeckého. Ten ale osm let své vlády završil neslavně. Je až pátým nejsilnějším uskupením v zastupitelstvu, sám Lomecký navíc dostal méně hlasů než dvojka jeho kandidátky Karel Ulm. Vítězství v Praze 1 slaví hnutí Praha 1 sobě v čele s Pavlem Čižinským. Ten na sebe v poslední době upozornil kritikou snahy radnice pronajmout Nemocnici Na Františku.

Výsledky v městské části ale byly docela těsné. Vítězné hnutí získalo 21,3 procenta hlasů, druhá ODS 17,9 procenta. Kromě nich se do zastupitelstva dostali také Piráti, společná kandidátka STAN, lidovců a Iniciativy občanů, zmíněná TOP 09, ANO a jeden Zelený. Karty jsou rozdány tak, že musí vzniknout nejméně trojčlenná koalice.

Pavel Čižinský
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Dosavadní starostové vyhráli v Praze 2, 3, 6 i 7

Podstatně jednodušší práci bude mít Čižinského bratr Jan, který poslední čtyři roky řídil jako starosta Prahu 7 a nyní jeho uskupení Praha 7 sobě ještě posílilo. Zisk 55,5 procenta hlasů mu zaručil bezpečnou většinu v zastupitelstvu, může tedy dále vládnout sám nebo i pokračovat v koalici s Piráty a Zelenými, jejichž společná kandidátka skončila na třetím místě za ODS.

Dosavadní starosta přivedl svoji stranu k vítězství i v Praze 6, ovšem vítězství koalice TOP 09 a KDU-ČSL je velmi hubené. Druhá ODS získala jen o čtyři desetiny procenta hlasů méně a má shodný počet zastupitelů, navíc jsou silní i třetí Piráti. Starosta Ondřej Kolář měl dosud v zádech koalici TOP 09, STAN a ANO, která většinu uhájila, pokud ale budou chtít pokračovat ve spolupráci, budou mít nejtěsnější možnou většinu.

Z úřadujících starostů centrálních městských částí zvítězila ještě Jana Černochová, která do voleb vedla ODS v Praze 2. Druhou nejsilnější stranou jsou nyní Piráti, třetí potom uskupení Dvojka sobě, které zastřešilo lidovce, Zelené, sociální demokraty a nezávislé, v zastupitelstvu jsou vedle koaličních TOP 09 a OSB ještě ANO a STAN. 

Starosta Prahy 3 Alexander Bellu
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

I v Praze 3 starosta Alexander Bellu v čele koalice Pro Prahu 3, která sdružuje ODS, KDU-ČSL a Svobodné vyhrál. Pokud se dohodne s TOP 09 a STAN na pokračování dosavadní vlády, budou mít pohodlnou většinu hlasů v zastupitelstvu.

Štěpánek ani Richter pozice neudrželi

K městským částem, kde dosavadní starosta se svojí stranou nevyhrál, patří naopak ta největší – Praha 4. Starosta Petr Štěpánek se sdružením Zelených a nezávislých pod názvem Praha 4 sobě skončil co do počtu hlasů až třetí za Piráty a ODS, rozdíly mezi nimi jsou však jen minimální. Zelení před čtyřmi lety kandidovali v Praze 4 jako součást Trojkoalice, která však v letošních volbách již nefigurovala. Nicméně ODS, Zelení, TOP 09 a Starostové, kteří dosud vládli, mají nadále většinu.

Ani v Praze 5 nezvítězila strana současného starosty. TOP 09 vedená Pavlem Richterem skončila třetí za Piráty a ODS. Dát dohromady většinu však nebude snadné ani pro vítěze, kteří získali 18,9 procenta hlasů a k sestavení koalice potřebují hlasy nejméně dvou dalších stran.

Pavel Richter
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Katastrofálně skončily volby pro starostu Prahy 8 Romana Petruse z ČSSD. Sociální demokraté se nedostali do zastupitelstev v žádné z výše uvedených městských částí a osmička není výjimkou. Petrus přitom funkci neobhajoval, na kandidátce byl až na šestém místě. V Praze 8 byly volby nicméně velmi vyrovnané, vítězná ODS má se ziskem 17,4 procenta jen malý náskok na Piráty (15,7 procenta), Osmička žije (14,7 procenta) i ANO (14,4 procenta). Ani v Libni tedy nebude sestavování koalice jednoduché, bude muset být nejméně trojčlenná, ale možná ještě početnější.

ČSSD měla starostu i v Praze 10, Vladimír Novák však před volbami ze strany vystoupil a kandidoval po boku další exstarostky městské části Ivany Cabrnochové za hnutí Starostové pro Prahu. Zatímco Nováka i Cabrnochovou voliči v zastupitelstvu ponechali, ČSSD nedosáhla ani na tři procenta a zastupitele mít nebude. Zvítězila kandidátka Vlasta zastřešující lidovce, STAN, DPD a nezávislé. Druzí skončili Piráti. Dosavadní koalici tvořili se sociálními demokraty ještě občanští demokraté, TOP 09, Zelení a nezávislí a podporovali ji dva nezařazení zastupitelé. Ti o většinu přišli.

Současný starosta Petr Jirava (ANO) se nejspíše neudrží v křesle ani v Praze 11. Stejně jako před čtyřmi lety zde zvítězilo Hnutí pro Prahu 11. Jeho předseda Jiří Štyler byl i starostou, po roce ho však zastupitelstvo odvolalo a vládla dál menšinová koalice ANO a TOP 09 s nezávislými. Nyní však situací na Jižním Městě zamíchali Piráti, kteří se stali druhou nejsilnější stranou.

Jiří Štyler
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Dominance Jarolíma a Vodrážky trvá

V Praze 9 naproti tomu obhájila ODS v čele se starostou Janem Jarolímem svoji pozici jednoznačným způsobem, k většině v zastupitelstvu jí chybí jediný hlas. To by však nemusel být problém, protože dosud koaliční TOP 09 skončila druhá.

K dosavadním starostům, kteří vyhráli, se zařadili David Vodrážka (ODS) v Praze 13 a Radek Vondra (TOP 09) v Praze 14.

I místní zastupitelstva v Praze jsou téměř prostá ČSSD a komunistů

Velký pád pražské ČSSD se neprojevil jen na celoměstské úrovni a v centrálních městských částech, ale celkově. V celé Praze získala sociální demokracie všehovšudy dva zastupitele stejně jako například SPD nebo Liberálně ekologická strana.

Nepatrně úspěšnější byli komunisté, kteří mají nyní v pražských městských částech tři zastupitele. Nejúspěšnější byla v součtu všech městských částí ODS (nepočítáme-li nezávislé kandidáty), která jich má 235, tedy asi pětinu.

V původní verzi článku jsme chybně uvedli, že v Praze 2 dosavadní koalice ODS s TOP 09 a hnutím Občané za spokojené bydlení ztratila většinu. Ve skutečnosti disponuje v 35členném zastupitelstvu 19 hlasy.