Silná bouře v Praze zaplavila i Státní operu, škody budou značné

Silný déšť, vítr a kroupy zaměstnaly ve středu večer hasiče v hlavním městě a ve středních i východních Čechách. Do přibližně 22. hodiny celkem vyjeli k 170 případům, hlavně k popadaným stromům, uvolněným plechům a zatopeným sklepům. Voda v Praze zaplavila suterény Státní opery a hlavního nádraží. Počasí zkomplikovalo vlakovou dopravu.

Přívalový déšť zaplavil suterén Státní opery, kde se nachází i jevištní točna zmodernizovaná při rekonstrukci v roce 2019. Zasaženy jsou zkušebny, sklady dekorací a chodby, v budově ve středu pozdě večer zasahovali hasiči. Rozsah škod zjišťuje a dokumentuje vedení Národního divadla (ND), pod něž Státní opera spadá. Bližší informace budou k dispozici ve čtvrtek, předeslal mluvčí ND Tomáš Staněk.

Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky natekla voda do některých nově zrekonstruovaných místností a škody budou značné. „Voda se do podzemí Státní opery dostala zvenčí přes zásobovací tunel a něco zřejmě i zpětně kanalizací,“ uvedl Staněk. Ve čtvrtek dopoledne by se měla v budově Státní opery konat zkouška souboru.

Nahrávám video
Hasiči zasahují ve Státní opeře
Zdroj: HZS Praha

Mluvčí Správy železnic Jan Nevola pro ČT po řekl, že voda natekla po rampě i do odbavovací haly pražského hlavního nádraží, odkud ji bylo třeba odklízet. „Natekla do obchodů i pokladen dopravců, které ale v omezeném režimu fungují. Následky hodinu odstraňovali drážní hasiči, úklidový servis i ochranka. Nádraží je v provozu a vlaky jezdí,“ uvedla kolem 20:15 na síti X Správa železnic.

Podle Technické správy komunikací hlavního města Prahy se kvůli vodě na vozovce uzavřel Zlíchovský tunel.

Hasiči měli v hlavním městě kolem osmdesáti zásahů. Mluvčí hasičů Martin Kavka České televizi řekl, že nejprve se zásahy týkaly hlavně severu města a centra, postupně ale vyjížděli po celé Praze. Pražská integrovaná doprava upozornila, že může docházet k omezení provozu MHD.

Situace ve středních a východních Čechách

Středočeští hasiči do středeční 22. hodiny zaznamenali přes 70 událostí souvisejících s počasím. Nejvíce zásahů měli na Příbramsku, Berounsku a později na Nymbursku.

„Nejvíce šlo o spadlé stromy, těch bylo zatím 51, nejvíce na Nymbursku a Příbramsku,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora ve středu večer.

Na síti X Český hydrometeorologický ústav před 21:00 uvedl, že ve středních Čechách se vyskytly nejsilnější bouřky. „Plošně jich ubývá, nicméně stále se vyskytují i silnější, zejména s rizikem přívalových srážek,“ uvedli meteorologové. 

Bouřky však zasáhly i východní Čechy. „Počet řešených událostí vzrostl na 20. Hasiči zasahují u zlomených a vyvrácených stromů a větví. U Petroviček na Rychnovsku spadl strom na železniční trať – vlak před stromem bezpečně zastavil. Trať je již průjezdná. Všechny události se doposud obešly bez zranění,“ napsali na sociální síť X hasiči z Královehradeckého kraje.

Do vlaku udeřil blesk

Bouřky zároveň zkomplikovaly provoz na železnici,týkalo se to hlavně Prahy, Středočeského a Jihočeského kraje. Zabezpečovací zařízení kvůli bouřce nefungovalo například v úseku Protivín–Beroun. Mezi Březnicí a Pískem kvůli tomu byla dočasně zavedena náhradní autobusová doprava. Zásah bleskem způsobil poruchu také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a pražskou Hostivaří. Stála kvůli tomu dálková i regionální doprava, provoz tam byl obnoven zhruba v 19:30.

Výrazně omezen byl vlakový provoz v hlavním městě na trati do Rakovníka, důvodem byla porucha zabezpečovacího zařízení ve Veleslavíně. Zabezpečovací zařízení nefungovalo ani v Horních Počernicích, vlaky na trati do Vysočan nabíraly až půlhodinové zpoždění. Další závady evidovaly ČD v Jihlavě a také v úseku Včelná – Kamenný Újezd u Českých Budějovic, na obou místech však již byl provoz obnoven.

Nahrávám video
Prahu zasáhla silná bouřka
Zdroj: ČT24

Problém představovaly i popadané stromy. Například na trať mezi Poličkou a Květnou a také mezi jihočeským Chýnovem a stanicí Obrataň spadly stromy. V Královéhradeckém kraji pak osobní vlak zastavil před spadlým stromem v úseku mezi Bolehoští a Týništěm nad Orlicí. 

„Situace je obecně klidná, nicméně máme komplikace například na koridoru mezi Prahou a Ústím nad Labem. Tam nám blesk udeřil přímo do soupravy osobního vlaku, který tím pádem na vlaku uvázl a provoz tam byl zastaven asi na hodinu. Teď už se tam jezdí, ale ta doprava se samozřejmě stabilizuje,“ řekl ve středu večer mluvčí Správy železnic Jan Nevola. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

V příštích dnech bude dál zataženo, mrznout ale má jen v noci

Do neděle bude v Česku převážně zataženo, občas zaprší, na horách může i sněžit, srážek bude více o víkendu. Teploty přes den budou stoupat většinou k šesti stupňům Celsia, v noci bude kolem nuly. Po víkendu se mírně ochladí a mraky na obloze by se mohly alespoň částečně protrhat, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 2. 2026

Na Českomoravské vrchovině se kromě námrazy tvoří i ledovka

Na Českomoravské vrchovině a v jejím okolí se od pondělního večera při zesilujícím větru tvoří námraza – může být i silná a lidé v regionu by s ní měli počítat do středečního večera, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). S ohledem na tvorbu námrazy varoval před rizikem lámání větví či trhání drátů elektrického vedení. Večer ČHMÚ přidal pro širší oblast varování i před ledovkou.
2. 2. 2026Aktualizováno2. 2. 2026

Většinu týdne má být zataženo, mráz postupně ustoupí

V tuzemsku má být v nadcházejícím týdnu většinou zataženo, od středy v nižších polohách s deštěm. Jen ve vyšších polohách může přetrvávat sněžení. V noci má dál většinou mrznout, ale nejvyšší denní teploty se už od čtvrtka nejspíš budou držet nad nulou. Postupně mohou vystoupat až na plus sedm stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Srážky mohou téměř po celý týden namrzat. V noci na úterý a v úterý se také objeví silný vítr.
2. 2. 2026Aktualizováno2. 2. 2026

V Moravskoslezském kraji a na Jesenicku hrozí ledovka

V Moravskoslezském kraji a na Jesenicku v Olomouckém kraji se při mrznoucím mrholení může místy tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí až do sobotní desáté hodiny ranní.
30. 1. 2026

Sníh zkomplikoval dopravu

Počasí ve čtvrtek ochromilo dopravu. Některé středočeské příměstské spoje nevyjely, jiné se zpozdily. Hromadná doprava nabírala zpoždění také v Praze. Na Vysočině a v Plzeňském kraji se stalo několik nehod. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. O víkendu se má opět ochladit, mrznout bude zejména na východě země, a to i přes den, sněžit má však jen výjimečně.
29. 1. 2026Aktualizováno29. 1. 2026

Bouře Chandra způsobila záplavy v Irsku

Britské ostrovy během úterý zasáhly silné deště a nárazový vítr. Podle místních médií se v Irsku i Severním Irsku ocitlo bez dodávek elektřiny více než dvacet tisíc domácností a podniků. Intenzivní srážky výrazně zkomplikovaly dopravu v Dublinu i na přilehlých dálničních tazích. Fotografie z Irska ukazují zaplavené ulice. V Severním Irsku byl vyhlášen druhý nejvyšší stupeň výstrahy před silným větrem, vláda preventivně uzavřela přibližně tři stovky škol a letiště v Belfastu zrušilo část plánovaných letů. Výstrahy před nepříznivým počasím a hlášení o zvýšených hladinách řek zaznamenaly také úřady v Anglii.
28. 1. 2026

V části Česka může ve čtvrtek napadnout až deset centimetrů mokrého sněhu

Ve čtvrtek bude sněžit na většině území. Zejména v jižní polovině Čech, na Českomoravské vrchovině a na západě Moravy může napadnout až deset centimetrů většinou mokrého sněhu, upozornil ve výstraze s nízkým stupněm nebezpečí ve středu dopoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové zároveň varují před možnými komplikacemi v dopravě.
28. 1. 2026

Meteorologové varují před ledovkou

Pro noc z úterý na středu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před ledovkou. Do úterního dopoledne platila výstraha ČHMÚ před náledím a zmrazky.
26. 1. 2026Aktualizováno27. 1. 2026
Načítání...