Natáčení filmu Vlastníci

Nominace Českého lva si přivlastnili Vlastníci. Dost zbylo i na Nabarvené ptáče a Staříky

Ve středu se filmoví tvůrci dozvěděli, které tituly jsou nominovány na Českého lva za rok 2019. Seznam vede snímek Vlastníci s dvanácti nominacemi. Výroční filmové ceny posedmadvacáté rozdává Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Jejich součástí jsou i nominace za nejlepší televizní počiny, ty budou zveřejněny 10. února. Sošky si vítězové převezmou 7. března v přímém přenosu České televize.

 

Akademici vybírali celkem z 64 celovečerních hraných, dokumentárních a animovaných filmů, které se dostaly do kinodistribuce v roce 2019. Alespoň jednu nominaci získalo 17 titulů, nejvíce, tedy tucet, si jich odnáší Vlastníci. Celovečerní filmový debut v režii a podle scénáře Jiřího Havelky si vystačí s komorním prostředním jedné schůze vlastníků bytových jednotek, aby v jednotlivých charakterech podal zprávu o současné společnosti.

Video Trailer - Vlastníci
video

Trailer: Vlastníci

O jednu nominaci méně má Nabarvené ptáče, adaptace románu Jerzyho Kosinského, s nímž se Václav Marhoul dostal až na festival v Benátkách, kde byl díky němu český snímek uveden v hlavní soutěži po čtvrtstoletí. Syrové drama o židovském chlapci, který je vystaven lidské krutosti, natočil Marhoul černobíle.

Video Trailer - Nabarvené ptáče
video

Trailer: Nabarvené ptáče

S deseti šancemi na úspěch pak vyhlašování vítězů vyhlíží drama o pomstě Staříci. Ke svému debutu se spoluautoři Martin Dušek a Ondřej Provazník inspirovali skutečným případem Pravomila Raichla, který se rozhodl vzít spravedlnost za nepotrestané zločiny komunismu do svých rukou.

Video Trailer: Staříci
video

Trailer: Staříci

Zdroj: CinemArt

„Vlastníci mají sedm nominací v hereckých kategoriích, to tu ještě nebylo. Dvě nominace v rámci jedné kategorie mají hned dva tvůrci, a to Pavel Rejholec za nejlepší zvuk a Martin Kurel. Čtyři z nominovaných režisérů jsou zároveň nominováni za nejlepší scénář. A Petr Kotlár z Nabarveného ptáčete je zřejmě po šestadvaceti letech nejmladším nominovaným hercem. Tehdy byl nominován Andrej Chalimon za Kolju,“ upozornil prezident ČFTA Ivo Mathé.

Nominace Českého lva se ve výběru nejlepších filmů shodují s Cenami české filmové kritiky, i ty vede trojlístek Nabarvené ptáče, Staříci a Vlastníci. O vítězích podle kritiků se rozhodne už 1. února.

Video Studio ČT24
video

Záznam: Vyhlašování nominací Českého lva za rok 2019

Už při vyhlašování nominací se udělovala Cena filmových fanoušků, která podle hlasování portálu ČSFD připadla komedii Ženy v běhu v režii Martina Horského, a ocenění za nejlepší filmový plakát. Ten poutal na drama Nabarvené ptáče a vytvořil ho Roman Mrázek. 

Novinkou sedmadvacátých výročních cen je zcela nový vizuální styl, který kombinuje Českého lva a český cibulák. Typicky modrobílý dekor se uplatní při slavnostním ceremoniálu 7. března v pražském Rudolfinu.  

Nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016 a jen o jednoho méně získal o tři roky dříve Hořící keř Agnieszky Hollandové. Historicky nejúspěšnější herečkou je Anna Geislerová s celkem pěti Českými lvy, mezi muži pak vede Ivan Trojan se šesticí sošek. Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA za poplatek ke zhlédnutí na stránkách Českého lva.

Video Události v kultuře
video

Nominace na nejlepší film

Nominace na nejlepší film

Nominace na nejlepší televizní seriál

Nominace na nejlepší režii

Nominace na nejlepší televizní film nebo minisérii

Nominace na nejlepšího herce v hlavní roli

Nominace na nejlepší herečku v hlavní roli

Nominace na nejlepšího herce ve vedlejší roli

Nominace na nejlepší herečku ve vedlejší roli

Nominace na nejlepší kostýmy

Nominace na nejlepší hudbu

Nominace na nejlepší masky

Nominace na nejlepší scénář

Nominace na nejlepší kameru

Nominace na nejlepší zvuk

Nominace na nejlepší scénografii

Nominace na nejlepší střih

Nominace na nejlepší dokument