O Ceny české filmové kritiky se přetahují Vlastníci a Staříci

Road movie o pomstě Staříci a hořká komedie Vlastníci mají shodně pět šancí na Ceny české filmové kritiky za rok 2019. O jednu méně získalo Nabarvené ptáče. Do nominací na výroční ocenění zařadila padesátka kritiků celkem dvanáct titulů, většina z nich vznikla s přispěním České televize. Vítězné snímky budou vyhlášeny 1. února v přímém přenosu ČT art.

Video Události v kultuře
video

Ceny české filmové kritiky zveřejnily nominace za rok 2019

Vlastníci je filmový debut Jiřího Havelky. K příběhu o domovní schůzi, která je odrazem české společnosti, napsal také scénář. Kromě kategorie nejlepší film jsou Vlastníci nominováni také na ocenění za nejlepší režii, scénář, ženský herecký výkon a objev roku. Zmíněnou nejlepší herečkou se může stát Tereza Ramba, v této kategorii jí konkurují Jenovéfa Boková (Karel, já a ty) a Eliška Křenková (Tiché doteky).

Video Trailer - Vlastníci
video

Trailer: Vlastníci

Staříci, první celovečerní hraný snímek dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník, zaujal kritiky také režií, scénářem a hereckým duem Ladislav Mrkvička a Jiří Schmitzer v rolích důchodců na cestě za vlastní spravedlností. Herecké ocenění si může jako třetí nominovaný odnést i Alois Švehlík za postavu nerudného penzisty s dobrým srdcem z hořké komedie Na střeše od Jiřího Mádla.

Video Trailer: Staříci
video

Trailer: Staříci

Zdroj: CinemArt

Nabarvené ptáče, černobílá adaptace kruté novely Jerzyho Kosińského, je českým kandidátem na Oscara. V Cenách české filmové kritiky může obdržet sošky za nejlepší film, režii Václava Marhoula a v kategorii Audiovizuální počin má hned dvě nominace – za kameru a výpravu.

Video Trailer - Nabarvené ptáče
video

Trailer: Nabarvené ptáče

Oscarového úspěchu se už dočkal krátký loutkový film Dcera, který čeští kritici nominovali v kategorii Mimo kino, spolu s komediálním seriálem České televize Most! a špionážní minisérií HBO Bez vědomí.

Mezi kandidáty na objev roku patří autorka zmíněné Dcery Daria Kashcheeva, Jiří Havelka s Vlastníky a Bohdan Karásek za svůj debut, vztahovou tragikomedii Karel, já a ty.

O vítězi se rozhodne kromě hraných titulů také mezi třemi dokumenty. Nominováno je Sólo, portrét osamění duševně nemocného hudebníka od debutujícího Artemia Benkiho, road-movie o cestě otce a syna Dálava v režii Martina Marečka a šestihodinový opus od nestora českého dokumentu Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie.