Recenze: Autenticita, přirozenost, skromnost. Karel, já a ty vytvořili české filmové zjevení

Snímek Karel, já a ty byl po premiéře na karlovarském festivalu označen za „situační esej“ nebo „rozcházecí film“. Podobné škatulky svědčí o tom, že s díly této křehkosti a přemýšlivosti v Česku nemáme moc zkušeností. Skvělý celovečerní debut režiséra Bohdana Karáska nabízí (od 14. listopadu také v biografech) naší kinematografii cestu, která by si zasloužila rozvíjet.

Bohdan Karásek je osobou, jež v české kinematografii doposud vždy stála na periferii dění. Své amatérské filmy natáčel na video a během svých studií scenáristiky a dramaturgie na FAMU si zahrál ve filmu Láska shora (2002). Režisér Petr Marek mu v něm věnoval celou kapitolu o zpívajícím cyklistovi, který se hrdinům svěří se svým zlomeným srdcem.

Karáskovo jméno se později objevilo u dvou středometrážních a veřejnosti málo dostupných filmů Lucie (2011) a Milostné písně (2013). Projekt Karel, já a ty se začal vyvíjet bez vidiny jistot, které si dopřávají čeští mainstreamoví filmaři. Přestože získal od státního fondu kinematografie příspěvek na experimentální tvorbu, i s jeho osobním vkladem činil rozpočet zhruba padesátinu ceny průměrného tuzemského snímku. V tomto kontextu již nejde o dílo obstojné a originální, ale přímo mimořádné.

Spojka z FAMU i Spojených států

Ústředními postavami je trojice mladých Pražanů, kteří zakouší strasti a slasti partnerského života. Saša (Jenovéfa Boková) v úvodu filmu donutí manžela Karla (Miloslav König) ke vztahové pauze. Nedlouho poté se setkává s kamarádem Dušanem (Bohdan Karásek vystupující pod pseudonymem Miroslav Faderholz), k němuž se dočasně nastěhuje. Ačkoli mezi Sašou a Dušanem nevznikne romantický vztah, objevují silné pouto, které, zdá se, postrádají při jednání s jinými lidmi.

Těkavé postavy s nejasnou budoucností, zobrazení humorné každodennosti a minimalistický rozměr projektu se vzhlíží v subžánru amerických a hrdě nezávislých mumblecore snímků – Karásek ostatně v rozhovorech tuto inspiraci potvrdil. V domácí kinematografii se ztěžka hledá předchůdce, který by s mumblecore takto komunikoval.

Karel, já a ty se ale nápadně podobá také zmíněné Lásce shora. Filmy pojí zápletka s milostným trojúhelníkem i „bohémskost“, s jakou díla vznikala. Oba snímky také patří k největším domácím experimentům, jež se dostaly do kinodistribuce. Zároveň jsou v nich ve vedlejších rolích hojně angažováni tvůrci z FAMU. V Karáskově díle je tak možné zahlédnout Víta Klusáka, Petru Nesvačilovou, Johanu Ožvold, Víta Zapletala a samozřejmě i Petra Marka.

Léčba partnerské krize dialogy

Ve vší stručnosti by se dalo říct, že Karel, já a ty rozvíjí téma trvanlivosti lidských vztahů v době a prostředí, které jim nijak zvlášť nepřejí. Moderní svět párový život změnil. Postavy snímku jsou v kleštích společenských návyků a neváhají je kritizovat, nad všudypřítomným tlakem ale nedovedou vyhrát. Jde o hloubkový rozbor instituce partnerství a nesplnitelných očekávání, která z ní plynou.

První frontou, na níž Karáskův film zaujme, jsou rozhovory mezi figurami. Melancholie obsažená v charakterech postav mu umožňuje vést analytické rozhovory, které připomínají přemýšlení nahlas (odtud plyne označení filmu za esej). Veškeré dialogy jsou přitom umně a bez intelektuální nabubřelosti začleněny do vyprávění. Režisérovým výjimečným talentem je schopnost tato témata nenásilně otevírat a rozvíjet. Pomáhá mu, že postavám vnukl osobní a jedinečné vyjadřovací vlastnosti a nebojí se výplňových slov či opakování. V prostředí často roboticky odříkávajících hrdinů z českého filmu jde o obrovský kompliment.

Karáskovo nadání nenucené přirozenosti není znatelné jen při profilování postav a v dialozích, ale i v celkové koncepci vyprávění. Při sledování protagonistů například odmítá vynechat každodenní maličkosti. Karel, já a ty neopomíjí ospalá ranní vstávání, čištění zubů, oblékání, nebo dokonce návštěvy toalety. Vývoj děje pak neurčují jen partnerské záležitosti, ale i pracovní povinnosti nebo bytová situace. Ve všech těchto bodech je Karásek perfektně napojený na problémy dnešních lidí mladších čtyřiceti let.

Chápavý vztah

Zápletka se tak pod nečekanými vlivy a náhodami rozvíjí poměrně nezvyklými způsoby. Milostný trojúhelník spatříme už zdáli, ve skutečnosti ale nikdy nevznikne a ve finále se uzavře dosti neortodoxním způsobem. Přesto Karásek dobře udržuje rytmus – a to příchody nových postav nebo přesuny do nových prostředí, která znovu překvapí svou nearanžovaností. Ačkoli vnímáme všechny chyby ústřední trojice, chápavý vztah si k nim utvoříme velmi snadno.

V Karáskově skromné snaze natočit aktuální dílo bez výpomoci institucí a sponzorů by se mohl inspirovat nejeden amatérský tvůrce. Byť se nemusí dočkat ani uvedení v klubových kinech, objevování nových cest je pro každou kinematografii naší maličkosti cenné. Karásek se tímto stává jedním z domácích režisérů, kterému se chce za úspěch nejen uznale přikyvovat, ale i přímo fandit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...