TÉMA

Marek Koutesh

Glosa: Krajina ve stínu porazila Šarlatána. Ceny české filmové kritiky napravují „křivdy“

Od soboty známe vítěze jedenáctého ročníku Cen české filmové kritiky. Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy obdržela dvě ceny – za nejlepší film a pro Magdalénu Borovou v hlavní ženské úloze. Šarlatán se stal filmem s nejlepší režií (pro Agnieszku Hollandovou) a s nejlepším hercem Ivanem Trojanem (v roli léčitele Jana Mikoláška). O čem tato ocenění vypovídají?
9. 2. 2021|

Filmová upoutávka týdne: Dánský Předposlední slibuje mysteriózní odkaz na Kafku

Celovečerní debut režiséra a scenáristy Jonase Kærupa Hjorta Den Næstsidste (Předposlední) by měl mísit hororové výjevy s bizarním „kafkovským“ humorem. Hlavním hrdinou je inspektor vody, který zůstane lapen v temném labyrintu spolu s jeho excentrickými obyvateli.
7. 11. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Nový dokument slibuje hloubkový průzkum Zappy

Pohled do pracovního i osobního života legendárního zpěváka Franka Zappy slibuje nový životopisný dokument herce a režiséra Alexe Wintera. Film s přímočarým titulem Zappa vznikl díky crowdfundingové kampani, která za měsíc vybrala v přepočtu více než 26 milionů korun.
31. 10. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Mads Mikkelsen zakládá Jezdce spravedlnosti

Snímek Retfærdighedens Ryttere (v českém překladu Jezdci spravedlnosti) staví své postavy před těžké životní zkoušky. Markusovi při útoku zemřela žena, bere proto zákon do vlastních rukou. Filmový trailer nicméně neopomíjí, že nebudou chybět ani napínavá akce a černý humor.
24. 10. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Perskými lekcemi podle skutečného příběhu se platí za život

Jen díky jediné větě unikl popravě rukou nacistických vojáků, jeho život je ale stále v ohrožení. Nový německo-bělorusko-ruský snímek Perské lekce je založen na skutečné události. Vypráví o muži židovského původu, který si v roce 1942 zachránil život tvrzením, že je muslim. V důsledku je ale nucen učit jazyk, který sám neovládá, nacistického velitele tábora.
17. 10. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Ryan Reynolds zjišťuje, že žije v akční videohře

Hlavní hrdina nové akční komedie Free Guy nemá jméno, je to prostě „Chlápek“. Jednoho dne začne zpochybňovat realitu, ve které žije. Tak dojde ke zjištění, že je nehratelnou postavou ve videoherním velkoměstě, kam se obří komunita chodí bavit. S objevením svobodného myšlení začne přepisovat svůj vlastní příběh.
10. 10. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Americký sen není tak krásný, zjišťuje korejská rodina

Americký snímek Minari se více než devět měsíců po premiéře na festivalu Sundance představuje v první ukázce. Srdceryvné vyprávění o těžkostech korejské rodiny na arkansaské farmě je pro známé studio A24 velkou nadějí v blížícím se oscarovém klání.
3. 10. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Dystopické sci-fi LX 2048 zavede do spalující budoucnosti

Nový vědeckofantastický snímek LX 2048 prezentuje v ukázce děsivý budoucí svět, v kterém se lidstvo postupně uzavírá do virtuální reality. Pod denním světlem ho totiž čeká život ohrožující nebezpečí.
5. 9. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Van Gogha následují Sedláci, namalují 65 tisíc obrazů

Tvůrci oceňovaného animovaného filmu S láskou Vincent prezentují první ukázku nového projektu The Peasants. Vzniká stejnou metodou jako jejich předchozí a na Oscara nominovaný snímek – tedy detailním a pracným malováním všech jednotlivých políček filmu.
29. 8. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Liam Neeson a jeho syn našli cestu do Itálie, hledají tu k sobě

Režijní debut herce Jamese D'Arcyho s názvem Made in Italy vypráví o zpřetrhaných vztazích, kulturním šoku a jedné zchátralé vile uprostřed Itálie. Právě o její prodej se pokouší vdovec Robert a jeho syn Jack, jejichž už tak komplikovaný vztah prochází další zkouškou. Jejich role si zahráli opravdoví příbuzní: Liam Neeson a Michaél Richardson.
4. 7. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Kdo zůstane #Alive? V korejském hororu se šíří zombie virus

Před nemrtvými se dá skrýt, když ale nepřichází pomoc, promořeným ulicím se stejně člověk nevyhne. Upoutávka na jihokorejský zombie thriller #Alive slibuje akční i naléhavou vizi rozpadajícího se světa.
30. 5. 2020|

Filmová upoutávka týdne: Lassie se (opět) vrací

Ačkoli je původní bestseller Erica Knighta známý hlavně v zámoří, dobrodružství Lassie se díky televizním adaptacím stala populární i v našich končinách. Nový film čerpá z kořenů této rodinné klasiky a připomíná, jakou trvanlivost mají příběhy o dětech a jejich psích přátelích. V týdnu snímek Lassie se vrací (v originále Lassie: Eine abenteuerliche Reise) přiblížil trailer pro české diváky.
25. 4. 2020|

Recenze: Portrét dívky v plamenech je fatální romance i lekce z dějin umění

Dílo režisérky Céline Sciammové patřilo na letošním festivalu v Cannes k těm kritiky nejvíce vzývaným. Provází ho pověst mimořádného počinu, který odhaluje esenci samotné umělecké tvořivosti. Portrét dívky v plamenech je ale možná nejzdařilejší v rovině osudového melodramatu, jehož kontury tvarují tahy novodobého feminismu.
29. 12. 2019|

Recenze: Ohromující akce a příliš opatrný konec. Vzestup Skywalkera uzavírá ságu Star Wars

Série z „předaleké galaxie“ dospěla ke svému (prozatímnímu) konci. Režisér J. J. Abrams, jenž se vrací do velitelské pozice, musí zápolit s tíhou přes čtyři dekády budované mytologie i se zástupy natěšených, obezřetných a rozzuřených fanoušků.
18. 12. 2019|

Recenze: Valhalla není Říše bohů, ale přehlídka zmatku a směšných pokusů o velkolepost

Severští bohové se v českých kinech dosud objevovali hlavně v superhrdinských filmech o Thorovi. Právě vůči těmto komiksovým adaptacím se vymezují propagační materiály dánského snímku Valhalla: Říše bohů. Počin režiséra Fenara Ahmada údajně představuje „opravdovější a drsnější“ pojetí známých legend. Pokud to byl záměr, hrubě se nezdařil – severské mýty film rozmělňuje v bezvýrazném a chaotickém vyprávění.
30. 11. 2019|

Recenze: Druhé Ledové království je zajímavější než jeho obyvatelé

Ledové království II se po šesti letech pokouší navázat na animovaný hit ohromných rozměrů. Pokračování nijak nelpí na postavách, které diváci důvěrně znají z prvního dílu, a chvályhodně se vydává i do neprobádaných končin. Skutečným hrdinou pohádkového příběhu je totiž samo Ledové království a jeho skrytá zákoutí.
24. 11. 2019|

Recenze: Autenticita, přirozenost, skromnost. Karel, já a ty vytvořili české filmové zjevení

Snímek Karel, já a ty byl po premiéře na karlovarském festivalu označen za „situační esej“ nebo „rozcházecí film“. Podobné škatulky svědčí o tom, že s díly této křehkosti a přemýšlivosti v Česku nemáme moc zkušeností. Skvělý celovečerní debut režiséra Bohdana Karáska nabízí (od 14. listopadu také v biografech) naší kinematografii cestu, která by si zasloužila rozvíjet.
15. 11. 2019|

Recenze: Rodina zmizela za obzorem. Dálava patří k českým dokumentům roku

Dokumentární road movie Dálava režiséra Martina Marečka přibližuje cestu otce a syna, dvou fascinujících existencí, z Brna do Nižního Novgorodu v Rusku. Na konci pouti napříč kulturními a náboženskými zvyky se mají shledat s odloučenou matkou a dcerou. Dosáhnout vysněné rovnováhy ale není po dlouhých letech vůbec snadné.
8. 11. 2019Aktualizováno8. 11. 2019, 17:31|

Recenze: Mladý Ahmed ukazuje, jak radikální islám rozežírá dětskou mysl

Legendy evropského sociálního dramatu, bratři a režiséři Luc a Jean-Pierre Dardennovi, se s Mladým Ahmedem částečně vydávají mimo své typické prostředí belgické pracující třídy. Zaostřují na třináctiletého chlapce muslimského vyznání, jenž se zhlédne v představě svaté války. Krajně neúčinná se ukazuje snaha matky i sociálních institucí o jeho převýchovu. Závažné a aktuální téma režiséři bohužel nepostihují se zručností známou z jejich starší tvorby.
26. 10. 2019|

Recenze: Čím dál šílenější. Mrazivě skličující Joker naštěstí nezapadne mezi ostatní

Proklamovaných revolucí zažily hollywoodské komiksové adaptace nepočítaně. Dalším kandidátem se po premiéře na benátském filmovém festivalu stal Joker s tváří Joaquina Phoenixe. Nepřístupné drama provází díky zisku benátské ceny pro nejlepší film, Zlatého lva, notný respekt, ale i obavy, že by ostrakizované jedince mohl inspirovat k násilí.
4. 10. 2019|

Recenze: Rambo v Poslední krvi roní sebelítostivé slzy, až poté porcuje

Sylvester Stallone se ve svých 73 letech znovu vydává na krví zkrápěnou cestu za pomstou. John Rambo, určující postava jeho filmografie, zestárla s ním. Pátý díl série ukazuje, k čemu dojde, když se neohrožený válečný veterán střetne s mexickým kartelem.
21. 9. 2019|

Recenze: Lidská samota, vesmír a Brad Pitt. Ad Astra hledá mezi hvězdami cestu do duše

Vydáme-li se vstříc tajům nekonečného vesmíru, budou nás pozemské problémy stále tížit, nebo na ně v prázdnotě zapomeneme? Tato otázka stojí v jádru nového filmu uznávaného režiséra Jamese Graye. Pro Brada Pitta, který ztvárnil hlavní úlohu, jde pouhý měsíc po premiéře Tenkrát v Hollywoodu o další výjimečný počin.
20. 9. 2019|

Recenze: Remake Lvího krále je nejdražším přírodopisným dokumentem

Dvacet pět let od premiéry animovaného megahitu Lví král přichází studio Disney s novou verzí. Film Jona Favreaua ční na absolutní technologické špici, ze stejného důvodu ale nezastře mnohé problémy. Původní příběh „lvího Hamleta“ prezentuje v dechberoucí fotorealističnosti, jinak ale odmítá překvapovat.
20. 7. 2019|

Filmový postřeh: Lekce středoškolského života míří Ke hvězdám, ale nedosáhne na ně

Střední škola je pro světové filmaře věčnou inspirací. Tématem se často opájí i američtí nezávislí („indie“) tvůrci, kteří skrze něj přibližují jak největší životní tragédie, tak i radosti. Kdo zhlédne film Ke hvězdám, bude v tomto subžánru číst jako v knize. Jedná se o snímek vypravěčsky přímočarý, jemný k postavám a na všech úrovních srozumitelný.
6. 7. 2019|