Filmová upoutávka týdne: Nový dokument slibuje hloubkový průzkum Zappy

Pohled do pracovního i osobního života legendárního zpěváka Franka Zappy slibuje nový životopisný dokument herce a režiséra Alexe Wintera. Film s přímočarým titulem Zappa vznikl díky crowdfundingové kampani, která za měsíc vybrala v přepočtu více než 26 milionů korun.

Dokumentárních snímků, které za zabývaly osobou Franka Zappy, vzniklo od zpěvákova vzestupu ke slávě několik. Popisovaly jeho experimentální přístupy k hudbě i politickou kritiku. Díky půlhodinovému dokumentu Jana Rubeše ml. a Alexeje Guhy vznikl záznam také ze Zappovy návštěvy Prahy v roce 1990.

Nový projekt Alexe Wintera chce všechna hlediska sjednotit a ukázat Zappův život v komplexním celku. Filmař film představil v interview pro časopis Rolling Stone: „Není to standardní hudební dokument, který se pohybuje od alba k albu. Jde o hloubkový průzkum umělcova života, který užívá hlavně Zappova vlastní slova a materiály z jeho osobních archivů.“

Filmový trailer ukazuje množství záběrů z nejrůznějších turné, kterých se Zappa účastnil. K zaslechnutí jsou známé zpěvákovy písně jako Bobby Brown Goes Down nebo Don’t Eat the Yellow Snow. Kontext zajišťují rozhovory se Zappovými známými. Projekt před smrtí v roce 2015 podpořila i zpěvákova manželka Gail.

Experimentátor mimo mainstream

Frank Zappa se snažil o průlom v showbyznysu od počátku šedesátých let. První album Freak Out! vydal v roce 1966 a už tehdy kombinoval mnoho hudebních žánrů. Následně se stal známým experimentátorem, mixoval rozmanité nástroje a vydával náročné desky. Oproti jiným hudebním legendám Zappova oficiální alba neměla závratné prodeje a nikdy se nestal součástí mainstreamu.

Zpěvák v roce 1990 navštívil Československo na přání prezidenta Václava Havla, který byl jeho dlouhodobým fanouškem. Zappa přijal nabídku, aby se stal vládním konzultantem pro obchod, kulturní záležitosti a turismus. Pod tlakem americké administrativy však od pozice upustil a působil jako kulturní atašé. Ve věku 52 let Zappa 4. prosince 1993 podlehl rakovině.

Od sci-fi po temnou stranu technologií

Režisér snímku Alex Winter stojí za několika hranými i dokumentárními celovečerními filmy. Například v roce 1993 byla uvedena jeho sci-fi komedie Freaked, poslední dobou ale režíruje především dokumenty o temných stránkách moderních technologií. Příkladem může být dokument z roku 2015 s názvem Do hloubky webu, který se zabývá černým on-line obchodem Hedvábná stezka.

Winter je ale také herec a jeho nejznámější rolí je patrně titulní Bill z trilogie dobrodružství Billa a Teda (1989 až 2020). V komediální sérii spolu s Keanu Reevesem cestoval do minulosti i budoucnosti a potkával historické osobnosti.

Dokument Zappa má plánovanou premiéru ve vybraných kinech a na video on demand 27. listopadu 2020.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 9 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 13 hhodinami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 14 hhodinami

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...