Trochu nižší C4. Novou cenu za soudobou hudbu získal Matouš Hejl

Nedávno vyhlášené ceny za klasickou hudbu Classic Prague Awards pro rok 2017 opominuly hudbu soudobou. Proto se společnost skladatelů, hudebníků a příznivců tohoto žánru rozhodla vyhlásit vlastní ocenění. Pod názvem Trochu nižší C4 byla cena udělena ve vysílání pořadu Kultura+. Prvním laureátem se stal skladatel Matouš Hejl.

Video Kultura +
video

Cenu za soudobou hudbu získal Matouš Hejl

Ocenění devětadvacetiletému komponistovi patří za skladbu Kaleidoscope. „Kaleidoskop lze přeložit jako pozorování krásných forem,“ píše na svých webových stránkách, kde si lze dílo také poslechnout

Cena nemá podobu sošky, ale zvukovou: zní jako „trochu nižší C4“. Tónová výška 2017 Hz, která dala ocenění také název, odkazuje k roku, kdy se nominovaná hudební díla dočkala premiéry.

Vítězný Matouš Hejl si ocenění ve formě tónu považuje. „Myslím, že to je jedna z nejkrásnějších cen, které existují,“ uvedl skladatel.

Skladba Kaleidoscope vznikla pro Orchestr Berg, který klade důraz právě na současnou hudbu a hudbu dvacátého století. Tu kombinuje s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem nebo výtvarným uměním. Pravidelně vystupuje na neformálních místech mimo tradiční sály a pomocí objednávek nových děl podporuje mladou skladatelskou generaci.

Matouš Hejl je převážně autorem instrumentální a elektronické hudby. Spolupracoval i na divadelních či tanečních představeních a multimediálních projektech. Za skladatelský počin k filmu Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově byl nominován na Českého lva.

Kromě Hejlovy kompozice Kaleidoscope se mezi užší nominace dostaly další dvě skladby: opera Jiřího Kadeřábka Žádný člověk a Symfonie č. 6 „Chvála stvoření“ od Pavla Zemka-Nováka.