Legrační cena za vážnou hudbu: V Kultuře+ ocení soudobé skladby

Česká soudobá hudba se loni hrála od Ostravy po New York, tuzemská odborná veřejnost na ni ale dost neslyší, obávají se zakladatelé nového hudebního ocenění. Označují ho za legrační, i když jeho smyslem je upozornit, že i soudobé skladby by měly být brány stejně vážně jako „klasika“. Vítěze oznámí v sobotu v 11:05 v pořadu Kultura+ na stanici ČT24. Kompletní nominace najdete v přehledu na konci článku.

Orchestr Berg

Zdroj: Orchestr BERG Autor: Karel Šuster

Cena nemá podobu sošky, ale zvukovou – zní jako „trochu nižší C4“. Tónová výška 2017 Hz dala ocenění také název. „Jsme náhodná skupina lidí, která stojí za soudobohudebními aktivitami v Praze, Brně a Ostravě,“ představují sami sebe pořadatelé a porota v jednom.

O výběru nominací rozhodovali mimo jiné komponisté Miroslav Srnka a Michal Rataj, jenž je zároveň pedagogem HAMU. K hlasujícím patřili rovněž dramaturg Symfonického orchestru ČRo a festivalu Contempuls Josef Třeštík, básník Jonáš Hájek, violoncellista Tomáš Jamník, šéfdirigent Orchestru Berg Peter Vrábel, dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš, ředitelka Ostravského centra nové hudby Renáta Spisarová, vedoucí kulturní redakce ČT Petr Vizina, zástupkyně šéfredaktora časopisu Harmonie Michaela Vostřelová a editor operního vysílání stanice Vltava Boris Klepal.

„Neodvažujeme se vznést nárok na jakoukoli objektivitu naší ceny. Ale dlouhou řadou spontánních nominací poukazujeme na to, jak soudobá hudba stále výrazněji odjíždí ustrnulému vkusu části našeho hudebního školství a našich institucí. A jak jiné ceny nejsou s to pojmout premiéry stejně zodpovědně jako jiné vážnohudební kategorie,“ vysvětlují dále členové sdružení.

Se samostatným oceněním klasické hudby přišly předloni také Classic Prague Awards. Skladatelé mohou uspět v kategorii „talent roku“, určené ale jen pro umělce do třiceti let, anebo „soudobá kompozice“. V poslední jmenované kategorii ale cena loni nebyla udělena.