Opera o Stalinově pomníku. Žádného člověka zničilo jeho dílo

Žádný člověk, žádný problém. Stalinovo heslo si vypůjčilo Národní divadlo v Praze pro název nové opery. Její libreto inspiroval tragický osud tvůrce monumentálního Stalinova pomníku na Letné - sochaře Otakara Švece. Operu Žádný člověk uvádí divadlo pod taktovkou jejího autora Jiřího Kadeřábka.

Zdroj: Národní divadlo v Praze Autor: Patrik Borecký

Otakar Švec nebyl horlivým komunistou, přesto vyhrál zakázku na pomník, který měl vzniknout na počest Stalinových sedmdesátých narozenin. Nechtěl uspět, proto odevzdal přehnaně monumentální návrh, ten byl ale nakonec vybrán právě pro svou velkolepost. 

„Otakar Švec byl avantgardní sochař. Shodou paradoxních okolností musel vytvořit dílo mimo svůj svět, zároveň je ale jeho pomník zavržením avantgardní touhy vytvořit projekty, které minulost odsunou. I dadaismus nebo surrealismus měl potřebu spálit vše, co bylo předtím,“ upozornil dramaturg Lukáš Jiřička.

Video Události v kultuře
video

Národní divadlo uvádí operu o Stalinově pomníku

V opeře zní hlas velkých dějin i těch osobních. Žena Otakara Švece mluví o Stalinově pomníku jako o plodu svého manželství. „Neměli spolu dítě, realizovala se přes práci svého muže,“ vysvětlila režisérka Katharina Schmitt.

Osudová zakázka Švecovi zničila život. Přátelé se s ním přestali bavit, jeho žena spáchala sebevraždu a krátce před odhalením sochy si vzal život i on sám. Monumentální sousoší ho o dlouho nepřežilo - odstřeleno bylo v roce 1962. 

Operu Žádný člověk uvede Národní divadlo na Nové scéně do divadelních prázdnin ještě čtyřikrát. O Stalinově pomníku a jeho tvůrci vzniká také televizní film.