Maketa Stalinova pomníku na pražské Letné

Podívejte se: Kašírovaný Stalin dohlíží na Prahu

Stalinův pomník zmizel z pražské Letné v roce 1962. Jak monumentální sousoší nad Prahou tenkrát působilo, si mohou lidé připomenout v těchto dnech, kdy filmaři na místě vybudovali částečnou repliku pomníku. Do soboty 21. května poslouží České televizi pro natáčení životopisného snímku Monstrum o sochaři „fronty na maso“ Otakaru Švecovi.

 

Pro potřeby natáčení vznikl pomník v neúplné podobě - jen se třemi sochami. Do původní podoby jej dotvoří digitální triky. I tak je ale replika monumentální - jen hlava Stalina měří šest metrů, celý komplex váží 2,4 tuny. V ateliérech České televize se vyráběl půl roku.

video Umělecký kašér o výrobě sochy
Video Studio 6
video

Umělecký kašér o výrobě sochy

Kašírovaný Stalin v opravdovém příběhu

„Polystyrénové kvádry se naskládají na sebe, promítne se na ně základní tvar a pak nastoupí motorové pily, nože a talent,“ popsal výrobu pomníku jeden z uměleckých kašérů Stanislav Trigo Tříletý. „Polystyrén byl následně nastříkán cementovou bází, na ní přišla patina liberecké žuly, z níž byl originál vytvořen.“ 

Jako odborný garant na výrobu sousoší dohlížel sochař Kurt Gebauer. Odpálení masivu pouhých sedm let po slavnostním odhalení viděl na vlastní oči spolu s kameníky, kteří na jeho vytvoření pracovali. 

„Otakar Švec byl velký profík, bohužel se dostal v blbé době do blbé situace. Mělo by to být varování, že lidé by si měli dávat bacha, do čeho se ženou, jinak se pak můžou stát obětí toho, co se děje.“

sochař Kurt Gebauer

Švecův příběh natáčí režisér Viktor Polesný podle knihy Rudlyho Cainera Žulový Stalin. Sleduje osud nejen sochaře, ale i jeho ženy Vlasty a jeho žáka.

video Režisér Polesný: Je to příběh člověka, kterého zničila doba
Video Studio 6
video

Režisér Polesný: Je to příběh člověka, kterého zničila doba

„Otakar Švec byl výborný sochař, který byl tak trochu zmanipulován do situace, že se stal autorem toho sousoší. Tím mu podal ruku ďábel. Ocitl se ve svěráku - jeho kamarádi, výtvarníci, ho vyvrhli ze svého středu, z druhé strany na něj tlačili komunisti,“ přibližuje příběh Polesný. Švece i jeho ženu dovedl nátlak k tragickému konci - oba spáchali sebevraždu. „Film bude psychologickým příběhem člověka, kterého zničila doba,“ shrnul režisér. 

V hlavní roli Jan Novotný

Štáb už má za sebou pět natáčecích dní nejen na Letné. U makety Stalinova pomníku bude točit naposledy v pátek. „Odehraje se tu finální scéna, kdy Švec si u sochy, která je skoro hotová, uvědomí tu hrůzu. Naopak jeho asistent, mladý kluk, na ni začíná být hrdý,“ prozradil Polesný.  

Švecova žáka hraje Martin Kraus, ženu Vlastu Zuzana Stivínová, roli sochaře psal Polesný přímo pro Jana Novotného. „Je to velice složitá role,“ připouští herec, „Snažím se Švece hlavně pochopit a vnímat, co se dělo kolem něj, jaké tlaky na něj existovaly a kam až ho dovedly.“ 

Stalinova socha a lešení by z Letné měly postupně zmizet během soboty. Maketa hlavy sovětského státníka by pak měla posloužit k propagaci filmu. Další využití je zatím předmětem domluvy.