Koalice Pro TOP Vysočinu podala stížnost na neplatnost voleb. K mandátům jí chyběl jediný hlas

Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva. Koalici chyběl k zisku dvou mandátů jediný hlas. Při takto těsném výsledku chce objasnit průběh voleb. V tiskovém prohlášení to za koalici uvedl krajský manažer TOP 09 Michael Kubík. Koalici tvoří kromě TOP 09 také Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká.

Kraj Vysočina
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Černý

Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 procenta. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl jeden hlas.

„Jeden jediný chybějící hlas nemá ve volební historii obdoby. Při podrobném seznámení se s dílčími výsledky voleb dochází k nalezení mnoha nesrovnalostí, které při takto těsném výsledku považujeme za nutné objasnit. Není možné, aby případné drobné pochybení jednotlivce zásadně ovlivnilo volební výsledek,“ zdůvodňuje podání stížnosti předseda krajské TOP 09 Jiří Blažek. 

Zastupitelstvo Kraje Vysočina má 45 členů. Vítězné ANO získalo deset křesel, druzí skončili Piráti se sedmi mandáty. Třetí ODS a Starostové pro občany budou mít sedm zastupitelů. Čtvrtá KDU-ČSL má šest mandátů. Na pátém místě je ČSSD se šesti zastupiteli. Šestí jsou Starostové pro Vysočinu se šesti mandáty, sedmou příčku obsadila KSČM se třemi zastupiteli.

Koaliční smlouvu chtějí ODS se Starosty pro občany, Piráty, KDU-ČSL, Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED) a ČSSD, kteří dohromady mají 32 křesel, představit do 21. října. Hejtmanem se má stát Vítězslav Schrek z ODS.

Soudy obdržely 17 stížností na průběh krajských voleb

Lhůta pro podávání stížností na krajské volby vypršela v pátek v 16 hodin. V celé republice jich soudy dostaly sedmnáct, Krajský soud v Brně jich obdržel šest. Stížnost koalice Pro Top Vysočinu dorazila mezi posledními. 

Za Kraj Vysočina soud obdržel dvě stížnosti, k volbám v Jihomoravském kraji jednu a k volbám ve Zlínském kraji tři – dvě z nich podal stejný stěžovatel, jednu totiž soud kvůli předčasnému podání již odmítl.