Průlom po 20 letech jednání. Unie se dohodla se zeměmi Mercosuru na smlouvě o volném obchodu

Zástupci Evropské unie a jihoamerického obchodního bloku Mercosur se dohodli na podobě smlouvy o volném obchodu, na které pracují už téměř dvě desetiletí. S odvoláním na své zdroje to v pátek uvedly agentury Reuters a AFP. Později to potvrdili i zástupci obou stran. Mercosur tvoří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay.

Socha Ježíše Krista v Riu de Janeiru
Zdroj: ČTK Autor: Felipe Dana

Jednání o smlouvě začala v roce 2000. Na intenzitě nabrala poté, co v důsledku zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zamrzly obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Ta následně obrátila pozornost na další velké ekonomiky a už se jí podařilo uzavřít dohody s Japonskem či Mexikem.

Dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru psal o historickém momentu a brazilský prezident Jair Bolsonaro hovořil o jedné z nejdůležitějších obchodních dohod všech dob. Brazílie věří na eliminaci cel například u pomerančové šťávy, instantní kávy a ovoce.  

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová tento měsíc uvedla, že uzavření dohody s Mercosurem je její nejvyšší prioritou. „Tato dohoda ušetří evropským podnikům přes čtyři miliardy eur ročně - čtyřikrát tolik co naše dohoda s Japonskem,“ uvedla.

Schvalování smlouvy v rámci EU by ale mohlo být komplikované, protože Francie i některé další členské země se obávají prudkého růstu dovozu hovězího.

Ochránci přírody, jejichž vliv v Evropském parlamentu po květnových volbách vzrostl, navíc varují, že dohoda by mohla posílit snahy o další kácení lesů. Dohodu musejí schválit jednotlivé členské země EU i Evropský parlament.

Dohoda bude podle Evropské komise pokrývat zhruba 780 milionů lidí a upevní politické a ekonomické vztahy EU se zeměmi Mercosuru.

Export z Evropské unie do zemí Mercosuru loni dosáhl zhruba 45 miliard eur (1,1 bilionu korun), opačným směrem putovalo zboží v hodnotě téměř 43 miliard eur. Mercosur vyváží do EU zejména potraviny, nápoje a tabák, zatímco EU dodává do Mercosuru hlavně stroje, dopravní zařízení, chemikálie a farmaceutické produkty. Dohoda by měla díky odbourání cel a dalších obchodních bariér přinést značné úspory.

Dohoda by měla vytvořit největší zónu volného obchodu na světě, uvedla agentura DPA.