Žádná zadní vrátka nejsou, tvrdí Huawei. Pouhý omyl, reaguje na zprávu Bloombergu Vodafone

Společnost Vodafone i samotná Huawei se ohradily proti tvrzení agentury Bloomberg, že bezpečnostní mezery v zařízení čínské firmy mohly v roce 2011 Huawei umožnit neoprávněný přístup do pevné sítě Vodafone v Itálii. Informovala o tom agentura Reuters.

„Bezpečnostní mezery (takzvaný backdoor – zadní vrátka), na které odkazuje Bloomberg, se týkaly protokolu Telnet. Ten zcela běžně dodavatelé v oboru využívají pro provádění diagnostických funkcí, ale není dostupný z vnější sítě. Chybné je tvrzení agentury Bloomberg, že to ,mohlo dát společnosti Huawei neoprávněný přístup do pevné sítě operátora v Itálii‘,“ zdůraznil mluvčí společnosti Vodafone v České republice Marek Steiger.

Bloomberg v úterý s odkazem na lidi obeznámené se situací napsal, že zranitelnost přetrvala v zařízení i po roce 2012, a to i v Británii, Německu, Španělsku a v Portugalsku. Vodafone se čínské firmy údajně držel kvůli příznivým cenám.

Proti tvrzení agentury Bloomberg se vzápětí ozvala i společnost Huawei. „Není absolutně nic pravdivého na domněnkách, že Huawei ve svém zařízení ukrývá zadní vrátka,“ cituje z vyjádření Huawei londýnská redakce agentury Reuters.

Huawei dodal, že zpráva Bloombergu odkazuje na běžné potíže při vývoji, které byly hned před sedmi lety vyřešeny, což ve své zprávě připouští i Bloomberg.

„Kromě toho nemáme žádný důkaz o neoprávněném přístupu. Nešlo o nic jiného než o omyl, kdy nedošlo k odstranění diagnostické funkce po vývoji. Tyto problémy identifikovalo nezávislé bezpečnostní testování, které iniciovala společnost Vodafone v rámci našich rutinních bezpečnostních opatření,“ uvedl mluvčí Vodafone Steiger. „Potíže v té době společnost Huawei odstranila,“ dodal.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení. Firma čelí tlaku zejména ze strany Spojených států, podle kterých mohou technologie Huawei znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži.

Před výrobky Huawei a také další čínské firmy ZTE pak na konci loňského roku varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Huawei podezření opakovaně odmítá. Postoj zemí Evropské unie k této záležitosti je nejednotný.